11.03.2020 відбулася інструктивно-методична нарада для заступників директорів із навчально-виховної роботи закладів загальної середньої освіти Черкаського району. Начальник відділу освіти райдержадміністрації Григорчук Людмила Василівна відкрила нараду та розповіла про подальші перспективи розвитку галузі в контексті реалізації Концепції «Нова українська школа».

Завідувач районного методичного кабінету Церковна Вікторія Олександрівна розкрила питання особливостей підвищення кваліфікації педагогічних працівників у контексті Постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 № 105. Відбулося колективне читання та обговорення листа МОН України від 04.03.2020 № 1/9-141 «Щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти». Не залишилося поза увагою й питання участі випускників ЗЗСО у пробному ЗНО, реєстрації на основну сесію ЗНО у 2020 році.

Про виконання заходів щодо поширення гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-19, та дотримання вимог безпечності харчування і запобігання випадків харчових отруєнь у ЗЗСО, організацію гарячого харчування; проведення заліку з гігієнічних вимог для працівників харчоблоків ЗЗСО; порядок зарахування учнів до 1 першого класу в 2020 році наголосила головний спеціаліст Осейко Тетяна Вікторівна.

Методист районного методичного кабінету Іванченко Галина Борисівна акцентувала увагу на порядок атестації керівних кадрів та педагогічних працівників закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти атестаційною комісією при відділі освіти, документальне забезпечення атестації, терміни подачі атестаційних матеріалів; особливості надання щорічної основної відпустки педагогам та додаткової соціальної відпустки на дітей; особливості обліку працівників-призовників 1993-2002 років народження.

Підведено підсумки вибору підручників для здобувачів освіти 3 класів.


04 березня 2020 року на базі Мошнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбулося засідання школи молодого вчителя початкових класів із проблеми: «Формування професійної компетентності вчителя в умовах Нової української школи».

Під час методичного заходу молоді спеціалісти відвідали ранкову зустріч в 1-А класі за темою: «Професії» (вчитель Тищенко Валентина Василівна), урок математики в 1-Б класі за темою: «Нумерація чисел першої сотні. Числа 21-30. Задачі на збільшення на кілька одиниць» (вчитель Стрічка Юлія Володимирівна), урок читання в 4-А класі за темою: «Кожна байка чогось навчає, від чогось застерігає. Олена Пчілка «Котова наука» (вчитель Супрун Яніна Олексіївна) та урок природознавства в 4-Б класі за темою: «Материки та океани» (вчитель Шаповал Світлана Володимирівна).

Молоді педагоги ознайомилися з реалізацією в освітньому процесі науково-педагогічного проєкту «Інтелект України». Під час майстер-класу вчитель Дорош Віта Миколаївна показала ефективність видів роботи, які сприяють вивченню та засвоєнню навчального матеріалу за програмою «Інтелект України».

Відвідані уроки, майстер-клас дали змогу учасникам семінару засвоїти методику викладання предметів, цікаві форми та методи роботи, що забезпечують формування в наймолодших школярів ключових, предметних і міжпредметних компетентностей, які позначаються через уміння вчитися, критично мислити, уміння працювати в команді тощо.

Керівник школи молодих вчителів початкових класів Фірман Надія Іллівна провела тренінг, який стимулював в учасників бажання підвищувати свій професійний рівень, самовдосконалюватись.

Методист відділу освіти Лисенко Світлана Вікторівна наголосила на важливості формування професійної компетентності вчителя в умовах Нової української школи. Була визначена модель вчителя-майстра, його професійні, особисті та творчі якості, алгоритм підготовки до уроків.

Заряд позитивних емоцій та методичні рекомендації у навчальній та виховній роботі отримав кожний учитель початкових класів.


На базі комунального закладу «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради 04 березня 2020 року відбувся практикум для шкільних бібліотекарів з проблеми: «Ведення документації бібліотеки закладу освіти: облік, інвентаризація та списання фонду».

Завідувач відділу комплектування фонду та каталогізування документів Устименко Людмила Григорівна та редактор обласної дитячої бібліотеки Плешакова Тетяна Анатоліївна ознайомили присутніх із особливостями ведення бібліотечної документації відповідно до сучасних вимог та надали практичні рекомендації щодо ведення сумарних та інвентарних книг, оформлення актів.

Завідувач науково-методичного відділу Зимовець Алла Юріївна презентувала учасникам зібрання план проведення та особливості різних конкурсів для школярів.

Методичний дайджест провела методист районного методичного кабінету Сімончук Тетяна Юріївна. Бібліотекарі ознайомилися з інструктивно-методичними матеріалами для здійснення вибору закладами загальної середньої освіти підручників для 3 та 7 класів за фрагментами електронних версій оригінал-макетів підручників з кожної назви та оформлення результатів вибору; обговорили порядок вибору вчителями підручників, оформлення вибору та внесення результатів вибору на сайт ІСУО. Підведено підсумки районного етапу Всеукраїнського конкурсу «Шкільна бібліотека - 2020» та обговорено стан підготовки до щорічної обласної виставки «Інноваційний пошук освітян Черкащини – 2020».


 

Співчуття дитини до свого вихованця – дуже важлива якість. Ставлячись до тварин з добротою та співчуттям, дитина вчиться поважати тих, хто слабший. Діти, які виявляють у поведінці справедливість, доброту й милосердя до тварин, – шляхетні й уважні до людей. Добре ставлення до тварин допомагає малюкові стати гуманною людиною й повноцінним членом суспільства. Виховання в дитині кращих якостей зводиться до одного простого правила: ставтеся до інших так, як би ви хотіли, щоб вони ставилися до вас. Якщо ви хочете, щоб дитина його засвоїла, дотримуйтеся його й самі.

У рамках проведення ІІ Всеукраїнського заняття доброти «Гуманне та відповідальне ставлення до тварин», присвячене Всесвітньому дню котів. 02 березня 2020 року в закладах дошкільної освіти району проведені заняття «Тварини – наші друзі» з метою формування в дітей гуманного та відповідального ставлення до тварин.

Дошкільники ознайомились із поняттями добра та зла, жорстокості та співчуття до тварин, правилами догляду за ними. Діти слухали твори В. Сухомлинського, розглядали картини, переглянули мультфільми.

 

В останні дні зими керівники закладів загальної середньої та позашкільної освіти району відвідали Черкаську спеціалізовану школу інформаційних технологій І-ІІІ ступенів № 13. Презентував освітній заклад та досвід роботи педагогічного колективу директор Добровольський Валерій Володимирович.

Про впровадження педагогіки партнерства в закладі розповіли заступник директора з виховної роботи Гончар Ольга Вікторівна та лідер учнівського самоврядування Ковальова Іванна.

Заступник директора з навчально-виховної роботи Кулєшова Любов Іванівна, яка координує початкову школу, розкрила досвід упровадження науково-педагогічного проєкту «На крилах успіху». У ході роботи директори оглянули навчально-методичне забезпечення кабінетів Нової української школи.

Про багаторічну системну роботу щодо впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в освітній процес, зокрема дистанційного навчання, функціонування електронного журналу, віртуальної учительської, електронні форми оформлення звітності тощо розповіла заступник директора з навчально-виховної роботи Костенко Ольга Костянтинівна.

Молоді вчителі інформатики Молокова Олена Миколаївна та Терех Оксана Яківна на практиці показали, як підвищують цифрову компетентність педагогів-колег та здобувачів освіти.

Почута інформація буде корисною керівникам у розробці концепції розвитку освітнього закладу.


У закладі дошкільної освіти «Світлячок» села Руська Поляна відбулось засідання районного методичного об’єднання вихователів середніх груп. 

Вихователь-методист Чередніченко Людмила Іванівна під час презентації за темою: «Дитячий садок-осередок для сталого розвитку» збагатила досвід вихователів знаннями про основні положення концепції, завдання та ключові ідеї сталого розвитку. У виступі наголосила, що у цивілізованому суспільстві бережливість вважають як одну з чеснот особистості. І вкрай важливо формувати цю рису з дошкільного віку як внутрішню моральну потребу, що визначає спосіб життя людини. Освіта для сталого розвитку - це демократичний процес, у ході якого дитина разом із педагогом організовують спільну освітню діяльність. Людмила Іванівна підкреслила, що необхідно пам’ятати, що всі види діяльності, запропоновані дітям, повинні хвилювати не тільки і не стільки інтелектуальну сферу вихованців, а й почуття, емоції, ставлення до навколишнього світу, ціннісні орієнтації.

На занятті «Подорож із Електрончиком», яке підготувала і провела вихователь Гайка Наталія Іванівна, діти поділилися своїми знаннями про те, як потрібно економно використовувати природні ресурси.

Вихователі підвищили теоретичний рівень знань про особливості форм і методів роботи з дітьми у межах освіти для сталого розвитку, а також рівень практичних навичок виготовлення ігор із вторинної сировини та їх застосування в повсякденному житті.


На базі Дубіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбувся майстер-клас для вчителів інформатики за темою:“Методика розв’язування олімпіадних задач із інформаційних технологій.

Перед педагогами виступив директор Дубіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Котенко Олег Іванович, який розповів про заклад та досягнення школярів і педагогічних працівників в освітньому процесі.

Практичний психолог Нікіцька Оксана Леонідівна ознайомила всіх присутніх із прийомами і методами психологічної підготовки школярів до олімпіади. Під час виступу вона звернула увагу на головні критерії відбору обдарованих учнів; важливі якості вчителя, яких потребує робота з талановитими дітьми; з прийомом “Керівництво емоційним станом”, вправами для релаксації та швидкого розслаблення; раціональними прийомами запам’ятовування та правилами збереження знань.

Під час доповіді-презентації “Методика підготовки і проведення олімпіад із інформаійних технологій” учитель інформатики Конюшенко Олександр Сергійович розкрив особливості її проведення, основний зміст та структуру завдань теоретичного і практичного етапів, порядок проведення кожного туру олімпіади, проаналізував основні вимоги до виконання завдань.

Із цікавістю та професійною наполегливістю вчителі інформатики виконували практичні роботи з тем: “Аналіз і розв’язування олімпіадних завдань теоретичного туру” (робота в програмі My Test) та “Розв’язування олімпіадних завдань практичного туру”. Під час їх проведення Олександр Сергійович разом зі своєю вихованкою Сухиною Мариною, ученицею 11 класу, неодноразовою переможницею ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з інформаційних технологій, за допомогою авторських відеопрезентацій виконали розв’язок деяких практичних завдань різних етапів змагання.

У ході наради методист районного методичного кабінету Тищенко Ірина Анатоліївна ознайомила вчителів інформатики з такими нормативними документами: новим законом “Про повну загальну освіту”, листом КНЗ “Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради» від 14.01.2020 №14/01-19 “Про підвищення кваліфікації педагогічних працівників”, Положенням про конкурс на кращий освітній електронний ресурс; розглянула питання про підготовку до проведення ДПА з інформатики в 2020 році; результати участі в Міжнародному конкурсі з інформатики та комп’ютерної вправності “Бобер”; участь учителів-предметників у районному інтернет-семінарі з теми: “Створення компетентнісних завдань із інформатики для учнів 5-9 класів”; національну онлайн-платформу з цифрової грамотності.

Проведений методичний захід є однією із сходинок виявлення творчої співпраці педагогів і дітей в освітньому процесі шляхом упровадження “педагогіки партнерства” у рамках становлення Нової української школи.

Бажаємо всім учасникам заходу творчих перемог та завжди отримувати задоволення від своєї роботи!


Із 25 по 28 лютого 2020 року відбувся Всеукраїнський семінар-практикум для керівників обласних методичних обʼєднань біологічного напряму (Великий біологічний колоквіум) за темою «Сучасні методи навчання у процесі викладання біології». До участі у заході були запрошені вчителів біології, методисти районних методичних кабінетів. У біологічному колоквіумі взяли участь Носаєва Ірина Петрівна, вчитель біології Червонослобідського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 1 Червонослобідської сільської ради та Діхтяр Тамара Василівна, методист районного методичного кабінету Черкаської районної державної адміністрації.

У роботі семінару взяли участь висококваліфіковані фахівці в галузі біологічної науки та освіти:

Вербицький Володимир Валентинович, доктор педагогічних наук, професор кафедри медико-біологічних та валеологічних основ охорони життя і здоров’я, директор НЕНЦ.

Безусько Алла Герасимівна, голова комісії МОН України з оцінювання якості методичних матеріалів і підручників, кандидат біологічних наук;

Страшко Станіслав Васильович, професор, завідувач кафедри медико-біологічних та валеологічних основ охорони життя і здоров’я факультету педагогіки та психології НПУ ім. М. П. Драгоманова та інші.

Цікавим видався день із опрацювання 10 практичних технік у підготовці до ЗНО, що проводила методист природничої кафедри компанії ZNOUA Анна Лавриненко. Під час Круглого столу відбувся обмін практичним досвідом викладання біології, обговорено проблему вибору підручників, які постійно оновлюються та ускладнюються, а також шляхи взаємодії між учасниками освітнього процесу.

Після закінчення заходу учасники отримали сертифікати встановленого зразка.

 

 

 

У Леськівському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Леськівської сільської ради відбувся майстер-клас для вчителів хімії з проблеми «Сучасні стратегії обʼєктивного оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти та забезпечення компетентісного підходу у викладанні - шлях до якісної освіти». У заході взяли участь 12 учителів району.

Із вітальним словом до педагогів звернувся директор школи Баранник Григорій Іванович.

Учитель хімії Мигаленко Тетяна Василівна ознайомила присутніх із особливостями обʼєктивного оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти у контексті Нової української школи. Провела кейс-гру «Весела думка педагога – запорука здоровʼя». У процесі ефективного підвищення обізнаності з означеної теми вчителі співали пісні, конструювали фотокамеру, виготовили сердечко у техніці оригамі, підживилися глюкозою для роботи мозку, пограли в ігри з мʼячем ще й отримали електронний пакунок цінної інформації.


Відбувся районний фестиваль-конкурс соціально-психологічних театрів закладів загальної середньої освіти на тему: «Посієш вчинок – пожнеш звичку. Посієш звичку – пожнеш характер. Посієш характер – пожнеш долю», у якому взяли участь 11 творчих колективів віком із 9 до 15 років. Найактуальнішою темою цього року є запобігання цькуванню та кібербулінгу. Особливе місце посіла тема взаємин між батьками та дітьми, дефіцит уваги з боку дорослих, що призводить до викривлень у формуванні особистості молодої людини. У виступах молодих акторів прозвучали такі ідеї: кожна думка, кожен вчинок має наслідок, часто дії людини виправити неможливо! Тому кожну п’єсу соціально-психологічних театрів пронизувала ідея відповідального ставлення до свого здоров’я, до свого життя та повага до оточуючих людей, близьких та рідних, товаришів та однолітків, старших та ціннісне ставлення до життя! Окремі вистави були присвячені дітям з особливими потребами та турботливим відношенням до дітей які проживають у сім`ях із числа внутрішньопереміщених осіб та учасників бойових дій.

Переможцями фестивалю цього  року стали соціально-психологічний театр «Прометей» Червонослобідського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №2 Червонослобідської сільської ради з виступом «На крилах надії» та соціально-психологічний театр «Надія» Нечаївського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Червонослобідської сільської ради з п’єсою «Добро у наших серцях».

ІІ та ІІІ місця посіли колективи Хацьківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Степанківської сільської ради, Думанецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, Яснозірської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та Хутірського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Червонослобідської сільської ради.

Приємними роздинками порадував фестиваль цього року: разом із учнями-акторами на сцені виступала практичний психолог Чорнявського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ступенів»Ольга Анатоліївна Дула, авторське вокальне виконання під гітару учасника театру «Життя» Хутірського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Івана Задорожнього, прекрасний танцювальний супровід виступу театру «Ніка» Червонослобідського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1 Червонослобідської сільської ради, використання театрального простору за принципами театру «Форум» у виступі Леськівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Леськівської сільської ради.

Дякуємо всім учасникам фестивалю-акторам та керівникам-спеціалістам психологічної служби, музичним керівникам, педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти! Бажаємо успіхів у нелегкій справі формування здорової успішної особистості!

25 лютого 2020 року на базі Вергунівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Червонослобідської сільської ради проведено фінальні спортивні змагання з баскетболу серед юнаків та дівчат у залік ХХVІІ районних комплексних навчально-виховних заходів серед школярів закладів загальної середньої освіти.

У спортивних випробуваннях взяли участь 8 учнівських команд із сіл Вергуни, Дубіївка, Леськи, Свидівок та Яснозір’я.

У цікавій, напруженій боротьбі перше місце серед юнаків здобула команда Вергунівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Червонослобідської сільської ради, друге – Дубіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, третє – Яснозірської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

Серед дівчат перше місце виборола команда Яснозірської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, друге – Вергунівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Червонослобідської сільської ради, третє –  Леськівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Леськівської сільської ради.

Побажаємо командам дівчат із Яснозір’я і юнакам із Вергунів успішно виступити на обласних змаганнях та здобути перемогу.


Перемикач версій