Із 22 по 24 червня 2016 року в с.Чорнявка у рамках реалізації Концепції національно-патріотичного виховання проведено районну гру-випробування «Котигорошко».

У змаганнях взяли участь юні туристи із 16 шкіл району та 3 позашкільних навчальних закладів.

До програми змагань були включені такі залікові види: туристська смуга перешкод, краєзнавча вікторина, спортивні змагання, веловипробування, а також конкурси в’язання вузлів, стрибки через скакалку, ДАРТС, метання довбні, згинання і розгинання рук в упорі лежачи від землі, піднімання тулуба з положення лежачи, топографія, смуга рятувальника, знання правил дорожнього руху.

У кожній віковій групі визначено три призери. Переможцями змагань у молодшій віковій групі стали команди:

- Степанківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів – І місце (керівник Біда Володимир Петрович);

- Черкаської районної станції юних натуралістів – ІІ місце (керівник Вовченко Олександр Володимирович);

- Черкаського районного Будинку дитячої та юнацької творчості – ІІІ місце (керівник Ольшевська Лариса Григорівна).

Переможцями змагань у старшій віковій групі стали команди:

- Леськівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів – І місце (керівник Вовченко Олександр Володимирович);

- Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 – ІІ місце (керівник Тарасенко Зоя Віталіївна);

- Сагунівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів – ІІІ місце (керівник Чепурний Віктор Васильович).

Усі переможці, призери та учасники районної гри-випробування «Котигорошко» нагороджені кубками, медалями та грамотами відділу освіти.

Значну роботу щодо організації змагань провели учасники турклубу «Альта» (керівник Журило Анатолій Мефодійович), адміністрація Чорнявського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІст.» (директор Селецька Ганна Іванівна) та районний методичний кабінет.

Змагання завершено, але літній відпочинок продовжується. Приємних вражень вам, юні туристи, на незвіданих стежках України!


«Відчуй в собі Котигорошка!», – під таким девізом 22 червня 2016 року у с.Чорнявка розпочалася районна гра-випробування серед школярів навчальних закладів Черкаського району.

Її мета – реалізація програми національно-патріотичного виховання, організація і пропаганда здорового активного способу життя, популяризація розвитку масового туризму і спорту, виявлення вміння школярів самостійно й колективно долати перешкоди, жити в польових умовах, набуття навичок, необхідних у повсякденному житті, та спілкування з природою.

Юних туристів та їх наставників на урочистій лінійці привітали начальник відділу освіти Григорчук Людмила Василівна, завідувач туристсько-краєзнавчого відділу районної станції юних техніків Журило Анатолій Мефодійович, директор Чорнявського навчально-виховного комплексу «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ступенів» Селецька Ганна Іванівна та лідери учнівського самоврядування.

У змаганнях беруть участь юні туристи (264 особи) з Байбузівської, Вергунівської, Дубіївської, Думанецької, Ірдинської, Леськівської, Руськополянських № 1 та № 2, Сагунівської, Степанківської, Тубільцівської, Червонослобідських № 1 і № 2, Шелепуської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів, Нечаївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, Чорнявського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ступенів» та 3 позашкільних навчальних закладів (СЮН, СЮТ, БДЮТ).

Протягом трьох днів учасники випробовуватимуть сили у спортивних та туристичних змаганнях, покажуть свої кухарські здібності.

Бажаємо всім школярам досягти незвіданих вершин у туризмі та спорті, нових стартів і приємних знайомств.

14 червня 2016 року в м.Київ відбувся Всеукраїнський підсумковий семінар із проблеми: «Впровадження програми з попередження торгівлі людьми інститутах післядипломної педагогічної освіти: досвід, уроки, перспективи», в якому взяла участь методист районного методичного кабінету Харитонова Світлана Миколаївна.

Захід організовано Міністерством освіти і науки України, Представництвом Міжнародної організації з міграції в Україні та Українським фондом «Благополуччя дітей» за фінансової підтримки Міжнародних справ Канади.

Учасники семінару у своїх виступах наголошували на актуальності проблеми торгівлі людьми та дітьми в сучасному світі та Україні зокрема, на необхідності просвітницької та навчальної роботи зі школярами щодо запобігання шляхів потрапляння в ситуацію торгівлі людьми.

Досвідом упровадження в навчальних закладах програми з протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» в своїх областях поділилися представники Дніпропетровського, Сумського, Тернопільського, Чернівецького та Черкаського обласних інститутів післядипломної освіти педагогічних працівників. Кожна делегація представила власні успішні кроки та результати впровадження нового навчально-профілактичного курсу для школярів 7-11 класів.

Дослідницька робота щодо виявлення рівня обізнаності підлітків та учнівської молоді з проблемою торгівлі людьми, яку спеціалісти психологічної служби Черкаського району провели в грудні 2015 року, була високо відзначена керівництвом Українського фонду «Благополуччя дітей». Делегація Черкаської області представила рекламний відеоролик про популяризацію нової програми у своїх навчальних закладах.

Освітяни переконалися в правильності своєї активної громадянської позиції та важливості справи, яку започаткували і будуть продовжувати в 2016-2017 навчальному році.


У період реформування освітньої галузі особливого значення набуває питання підвищення управлінської компетентності керівників навчальних закладів, їх заступників та тих, хто готується ними стати. Із цією метою на базі районного методичного кабінету відбулося чергове засідання Школи майстерності новопризначених директорів, їх заступників та резерву керівних кадрів із проблеми «Управлінська компетентність – запорука успішного функціонування закладу освіти».

Головний спеціаліст відділу освіти Блощаневич Вікторія Вікторівна та методист районного методичного кабінету Іванченко Галина Борисівна провели моніторинг законодавства. Акцент зробили на нових нормативних актах у сфері освіти, розпорядчих документах, їх видах та правилах оформлення. У ході роботи проаналізовані документи з цивільного захисту. Про важливість здійснення належного контролю за організацією методичної роботи наголосила завідувач районного методичного кабінету Церковна Вікторія Олександрівна. Опрацьовано документи про види відпусток та їх оформлення. Практичний психолог Худяківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Атамась Олександра Геннадіївна презентувала секрети успішного виступу керівника перед аудиторією.

Такі зустрічі спонукають до самовдосконалення та творчого розвитку у професійній діяльності.


Мовні загони «The Moon» та «The Stars» Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 з представником Корпусу Миру Ерікою Доус здійснили цікаву екскурсію до Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля. Вихованці побували у навчальних корпусах, спальному приміщенні, тренувальному комплексі, спілкувалися з курсантами англійською мовою. Найбільше вражень діти отримали від тренування із гасіння пожежі та зустрічі з дресированою вівчаркою.

Цікавою була і подорож до Черкаської обласної філармонії, де діти не залишилися байдужими після перегляду веселої вистави про білу та сіру мишки. А супровід оркестру філармонії був також неперевершеним!


Учасники літнього мовного табору«MI» (My Identity) Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 ефективно та цікаво поєднують практичне застосування своїх знань із іноземної мови, набутих протягом навчального року, з веселим та активним відпочинком.

Учні відвідали Черкаський краєзнавчий музей та виставу Черкаського академічного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка, здійснили подорож Дніпром на катері, виконали проекти «My Biopoem», «Family Diversity (Family tree)», «Mother’s Treasure Box», «The Ideal Place to Live in», «Making My Village a Better Place to Live in», «How to Be a Good Citizen» and «All about My Rainbow».

Під час дослідницької роботи діти вивчили історію героїчної долі воїнів-односельців, поклали квіти до могили Невідомому Солдату та до меморіальної дошки загиблому в АТО Іллі Іделю.

«Мовні табори потрібні! – говорять діти. – У них цікаво проходить кожен літній день!».


Цікавими та змістовними були дні роботи мовних загонів «Nature Eco Camp» та «Nature Explores» в Яснозірській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів як для волонтерів Марії Борицької та Ірини Комар-Фелтам, так і для учнів. Волонтери були приємно здивовані гостинністю яснозірських Host Families і вражені юними талантами та їх креативністю. Вони відчули на собі всі переваги сільського життя, а учасники табору, сповнені неймовірних вражень, почуттів та емоцій, очікували на продовження Eco-феєрії.

Діти із задоволенням брали участь у рухливих іграх та конкурсах. Кожен їх день починався з танцю та пісні «What a wonderful world».

Робота над проектом «Яснозірський ліс» добавила багато радості дітям. Вони зустрілися із працівниками лісництва та змогли відчути себе справжніми репортерами. Юні дослідники разом із Марією Борицькою дізналися про новітні технології переробки сміття.

Приємною несподіванкою став веселий конкурс волонтера Ірини з кульками, який допоміг не тільки удосконалити розмовну англійську мову, а й пізнати ближче своїх товаришів і просто підняти один одному настрій. Школою лунали дзвінкі дитячі голоси, а феєрія барв повітряних кульок принесла радість дітям та дорослим.

Також незабутньою стала подорож Дніпром на пароплаві.

Отже, мовні табори – це дійсно цікаво!


Із метою популяризації вивчення іноземних мов та вдосконалення мовної компетенції учнів у Руськополянській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 1 працюють два мовні загони: «Globe2Go» та «People2People».

Щодня учні здійснюють уявну мандрівку закордонними країнами, вивчаючи культурні традиції, особливості національних костюмів, страв та відпочинку. Учасники мовних загонів уже відвідали майстер-класи з індійського танцю та оригінального розпису хною мехенді, японського бойового мистецтва айкідо, взяли участь у квестах, кулінарному шоу та зустрілися з воїном АТО. Кожен день приносить нові відкриття та безліч позитивних емоцій.

За словами учнів, бути учасником мовного загону – це престижно і надзвичайно цікаво.


07 червня 2016 року відбулася інструктивно-методична нарада шкільних бібліотекарів із питання підготовки до нового навчального року.

Присутні ознайомилися з результатами участі бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів у Всеукраїнському конкурсному відборі підручників для учнів 8-х класів.

Шкільні бібліотекарі прозвітувалися за проведену роботу у 2015-2016 навчальному році, узгодили питання інвентаризації фондів шкільних підручників, обговорили технологію оновлення тематичних сторінок на сайтах шкіл.

Методист районного методичного кабінету Сімончук Тетяна Юріївна ознайомила присутніх із наказом Міністерства освіти і науки України від 23.05.2016 № 559 «Про затвердження номінацій та критеріїв оцінювання Всеукраїнського конкурсу «Шкільна бібліотека - 2017», детально опрацювала вимоги щодо оформлення робіт до кожної номінації та закликала активно долучитися до Конкурсу.

Основним питанням наради було перерозподіл підручників між загальноосвітніми закладами Черкаського району.

Отже, підготовка до нового 2016-2017 навчального року вже розпочалася.


03 червня 2016 року в дошкільному навчальному закладі «Дніпряночка» с.Червона Слобода відбувся районний спортивний фестиваль «Гармонія руху - 2016», який був присвячений 25-й річниці незалежності України. Його мета - виховання патріотичних почуттів у дошкільників, поваги до історичного минулого Батьківщини та любові до українського народу.

Фестиваль було розпочато внесенням Державного прапору України. У змаганнях взяли участь дві команди - «Козачата» і «Січовики», які долали перешкоди, метали в ціль, змагалися з бігу, пролізали у тунель, перестрибували місточок, перекочували колоду. Під час виконання завдань учасники продемонстрували високі спортивні навички та уміння.

Справжньою несподіванкою для присутніх став прихід козацького отамана, роль якого виконав артист Черкаського драматичного театру імені Т.Г.Шевченка Михайло Кондрацький. Він надихнув учасників команд на гарний настрій та перемогу.

Хороший настрій на святі допомагали створювати вихованці дошкільних навчальних закладів «Дніпряночка», «Колосок» та «Троянда», які підготували чудові музичні номери.

Всі учасники фестивалю отримали спортивний інвентар, який подарували дітям сільський голова села Червона Слобода Михайленко Зінаїда Миколаївна та депутат Черкаської обласної ради Каверський Анатолій Миколайович.

Із святковим настроєм, побажаннями здоров’я та єдності дошкільники Червоної Слободи розпочали оздоровчий період літа 2016 року.

На Черкащині пройшов Всеукраїнський спортивно-масовий захід Національного олімпійського комітету України «Олімпійське лелеченя».

До змагань, які відбулися у травні 2016 року у м.Черкаси на центральному спортивному стадіоні, вийшли найсильніші команди загальноосвітніх навчальних закладів області. Черкаський район представляла команда Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 «Оріон», яка посіла почесне ІІІ місце.

До підготовки команди були залучені вчитель фізичної культури Холодницький Юрій Борисович, керівник танцювального клубу Ткаченко Діана Вікторівна та керівник художньої студії «Дивосвіт» Деркач Леся Михайлівна. Не залишились осторонь і батьки – Ющенко Олена Миколаївна підготувала для команди одяг та прапорці.

Спортивні перешкоди членам команди допоміг подолати девіз: «Оріон – команда наша, сильна, вільна і безстрашна!».

Вітаємо з перемогою! Так тримати!


05 червня 2016 року вчитель англійської мови Яснозірської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Осадча Ольга Богданівна гостинно зустріла волонтерів, учасників проекту GoCamps, в м.Черкаси.

У мовному загоні «Nature Eco Camp» працює студентка Вінницького державного педагогічного інституту Борицька Марія Олександрівна. Роботу загону «Nature Explores» координує Комар-Фелтам Ірина Романівна, яка проживає в м.Лондон. Завдання волонтерів – зацікавити учнів школи іноземними мовами та сприяти їх іншомовному самовдосконаленню, підвищенню комунікативної компетенції.

У перший день знайомства з волонтерами діти пришкільного табору вивчили традиції англійців, створили павутинку дружби, дерево бажань, представили девізи, емблеми та виконали пісню загонів.

Волонтери повідомили батькам: «Ваші діти з нами подолають мовний бар’єр, удосконалять розмовну англійську мову, цікаво відпочинуть і, найголовніше, отримають мотивацію для подальшого вивчення мов світу».

Волонтери були вражені гостинністю жителів Черкаського району, краєвидами яснозірських степів та доброзичливістю педагогів. Гості із задоволенням пригостили дітей свіжими фруктами. Отже, фундамент хороших відносин та змістовного навчання і дозвілля у мовному таборі закладено!

Дякуємо за сприяння в організації роботи літніх мовних загонів депутату обласної ради, голові постійної комісії з питань освіти, науки, культури, молодіжної політики Доманському Володимиру Миколайовичу та за створення належних побутових умов для волонтерів – батькам Шелесту Василю Івановичу та Шелест Любові Григорівні, родині вчителя англійської мови Осадчої Ольги Богданівні!


Розпочав роботу літній мовний табір у Червонослобідській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 2.

На базі третіх класів організовано роботу двох мовних загонів «The Moon» та «Stars». Діти отримали чудову можливість удосконалити англійську мову, застосувати свої знання в реальних життєвих ситуаціях та весело провести час. Учителі приклали максимум зусиль, готуючись до цієї роботи, щоб учням було корисно та цікаво.

01 червня 2016 року табір радо вітав волонтера Корпусу Миру Еріку Доус, яка активно долучилася до роботи. Еріка вже взяла участь у святкуванні Дня захисту дітей, створенні міні-проекту «At the fire station», побувала з ними в Черкаському Інституті пожежної безпеки ім.Героїв Чорнобиля та Черкаській обласній філармонії.

Під час проведення майстерень учителі разом із Ерікою вивчають нову іншомовну лексику, організовують ігри, переглядають відеофільми, розучують римівки, пісні та створюють відповідні умови для активного застосування англійської мови у повсякденному житті.


Веселкове літо скликає дітей до відпочинку та оздоровлення. У Мошнівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів учні з нетерпінням чекали на цю пору, адже канікули – це час змістовного дозвілля, задоволення інтересів, цікавих зустрічей.

У школі організовано роботу двох мовних таборів для учнів 2-4 класів «Leasure Time» та 5-7 класів «Healthy Life», в яких вони мають можливість через ігри, вікторини, змагання та інші цікаві заходи збагатити іншомовну лексику, поповнити знання з англійської мови, розвивати себе як особистість, враховуючи інтеграцію культур.


Цікаво, весело та змістовно проходить літня оздоровча кампанія у мовному таборі «MI» (My Identity) Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1, метою якого є виховання активної громадянської позиції та розуміння учнями своєї ролі у суспільстві. Діти створюють різноманітні проекти, пишуть вірші, вивчають природу та історію рідного краю, виконуючи пошукові завдання. Учні вже відвідали Черкаський краєзнавчий музей, виконали проект «Я - унікальний», квест «Рідний край» та захоплювалися Scavenger Hunt «Find Someone Who».

Відпочинок продовжується!


На базі Черкаської школи англійської мови «YES!» учні 4-А класу Леськівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Таміла Коренюк, Валерія Лагутіна, Марія Машкаренко, Аліна Нечипоренко, Іван Подоляк та Діана Смертюк успішно склали перший у житті іспит на рівень володіння англійською мовою – Cambridge YLE Movers, який відповідає загальноєвропейському рівню А1.

«Ми вивчаємо англійську уже четвертий рік, тому вирішили спробувати власні сили у складанні екзамену міжнародного рівня», - діляться дівчатка Марія та Валерія. А Таміла й Діана додають: «Ми дуже хвилювалися, адже екзаменатори були з Києва. Екзамен тривав майже дві години, проте ми зовсім не втомилися і, вважаємо, що справилися з усіма завданнями добре». «Так, складати цей іспит виявилося зовсім не страшно, бо наша вчителька змогла нас добре підготувати. Ми почали готуватися з вересня, і весь цей час відчували підтримку, піклування та турботу Оксани Михайлівни»,- долучаються до розмови Іван та Аліна.

«Ми насправді дуже горді за наших дітей, які успішно здолали першу сходинку у нелегкому підйомі до вершин бездоганного володіння англійською мовою. Також ми дуже дякуємо нашому вчителю Харенко Оксані Михайлівні, яка вміло поєднує двадцятирічний стаж роботи з сучасними методиками викладання, за її уміння заохотити дітей до опановування іноземної мови та долання нових вершин, пишаючись результатами власної ретельної роботи», - зазначають мами Наталія Коренюк, Любов Машкаренко та Вікторія Лагутіна. А сама Оксана Михайлівна додає: «Опанування іншою мовою – це важка, наполеглива щоденна праця. Такого результату, як здачу Кембриджського екзамену учнями звичайної сільської школи, неможливо було досягнути без підтримки та співпраці із батьками, які вірять у власних дітей, їхні сили та здібності».

Мами дітей Наталія Подоляк, Лариса Смертюк та Надія Нечипоренко, які теж дуже хвилювалися за них, говорять, що діти сповнені наснаги долати наступну сходинку до Кембриджських вершин – Cambridge YLE Flyers.

Тож побажаємо дітям успіху, батькам – терпіння та віри у власних дітей, а педагогу – творчої наснаги!


31 травня 2016 року в Комунальному закладі «Черкаський обласний центр роботи з обдарованими дітьми Черкаської обласної ради» відбулася церемонія нагородження переможців обласного українознавчого Інтернет-конкурсу «Україна починається з тебе».

За результатами Інтернет-конкурсу визначено шість переможців із 130 учасників. Серед учнів 9 класів перше місце виборола учениця Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Ірина Демнененко. Вона отримала диплом, подарунки і можливість брати участь у ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови і літератури.

Вітаємо з перемогою Ірину та її вчителя Пилипенко Інну Анатоліївну і бажаємо успіхів та творчих злетів!


31 травня 2016 року у м.Київ за участю надзвичайного і повноважного посла США в Україні Джеффрі Пайєтта прийняли присягу 68 нових добровольців Корпусу Миру США та дали обіцянку служити зміцненню поваги та дружби між людьми різних національностей і культур, працюючи пліч-о-пліч із колегами в українських громадах.

Програма Корпусу Миру в Україні пропонує розвиток практичної англійської мови, посилення навичок організаційного розвитку, управління та роботи з молоддю відповідно до реформ, що здійснюються українським Урядом для більш широкої інтеграції до світової спільноти. Волонтерські проекти в українських громадах охоплюють громадянську освіту, заохочення до здорового способу життя, профілактику ВІЛ, лідерські тренінги для молоді, семінари з розвитку громад, створення бібліотек та ресурсних центрів, зміцнення громадських організацій.

Учитель англійської мови Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Горобець Інна Вікторівна була присутня на зібранні та супроводжувала волонтерку Ерін Доус на Черкащину, яка приїхала до нас із мальовничого штату Меріленд, що на сході США. Працюватиме вона у школі весь навчальний рік, де спілкуватиметься із педагогами, учнями та їх батьками. Ерін Доус активно долучилася до роботи мовного табору.

Сподіваємося, що літній відпочинок наших дітей та Ерін буде цікавим та результативним у вивченні англійської мови!


01.06.2016 у всіх пришкільних таборах району відбулися заходи з нагоди Дня захисту дітей.

У цей день проведено конкурси малюнків на асфальті, спортивні змагання, ігрові програми, розважальні заходи, у яких із задоволенням взяли участь і діти, і дорослі. Вони отримали позитивні емоції та яскраві враження. У мовних загонах школярі удосконалювали навички спілкування англійською мовою, знайомилися з волонтерами та розробляли творчі проекти.

Відпочинок продовжується. Попереду на учнів чекають нові заходи, цікаві зустрічі, захоплюючі екскурсії.


31.05.2016 на базі Комунального закладу «Черкаський обласний центр роботи з обдарованими дітьми Черкаської обласної ради» відбувся Гала-концерт обласного фестивалю-конкурсу дитячої художньої творчості «Мистецький дивокрай Черкащини», в якому взяли участь учениця 10 класу Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Пономаренко Анна (керівник Гладун Т.В.), ансамбль духових інструментів та зразковий художній колектив - духовий оркестр будинку дитячої та юнацької творчості (керівники Сапсай І.І. та Нагорний Є.Г.).

Наші учасники стали переможцями обласного етапу фестивалю та були нагороджені дипломами Управління освіти і науки облдержадміністрації. Їх виступи отримали схвальні відгуки від глядачів та журі конкурсу.

Бажаємо учасникам творчих злетів, нових досягнень та подальших перемог!


Перемикач версій