22.12.2015 на базі Нечаївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів відбувся семінар-практикум для вихователів груп продовженого дня на тему: «Формування природознавчої компетенції вихователів у групах продовженого дня під час проведення прогулянок».

Методист відділу освіти Михайленко Лідія Євгенівна зупинилась на питанні організації прогулянки учнів в умовах групи продовженого дня, її структурних елементах, формах, завданнях. Вихователям надані рекомендації щодо організації й проведення означеного режимного моменту, яка включає власне прогулянку, спостереження, активну рухову діяльність, сюжетно-рольові ігри на спортивну тематику.

Вихователі груп проводженого дня Дяченко Марина Григорівна (Руськополянська ЗОШ І-ІІІст. № 1), Рудь Леся Іванівна (Хацьківська ЗОШ І-ІІІст.), Корсак Алла Сергіївна (Софіївська ЗОШ І-ІІст.), Драголюб Олена Федорівна (Руськополянська ЗОШ І-ІІІст. № 2), Шевченко Аліна Ігорівна (Худяківська ЗОШ І-ІІІст.), Ковтун Оксана Володимирівна (Тубільцівська ЗОШ І-ІІІст.) презентували досвід роботи щодо проведення основних видів прогулянок (прогулянка-спостереження, спортивна прогулянка, туристично-орієнтирна прогулянка, прогулянка-милування, прогулянка-пошук тощо).

У ході засідання круглого столу «Рухова діяльність під час прогулянки» вихователі району обмінялися досвідом із проведення рухливих ігор, естафет, змагань, введенням в рухову діяльність елементів інтелектуальних ігор, поєднанням естафет і вікторин.

Директор школи Андреєва Галина Миколаївна ознайомила присутніх із історією школи, її традиціями, досягненнями та успіхами. Педагоги переглянули «Асорті прогулянки», які підготувала вихователь групи продовженого дня Романенко Любов Володимирівна зі своїми вихованцями.


У всіх навчальних закладах району у ці святкові дні відбулися новорічні ранки, вогники, святкові дискотеки, вечори. Учні поринули у справжню зимову казку.

Попереду – веселі канікули, традиційні колядки, приємні подарунки. Тож бажаємо всім щасливого Нового року, чарівного Різдва, здійснення мрій і бажань!


24.12.2015 на базі Дубіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбувся районний семінар-практикум учителів інформатики з теми: «Проблеми формування інформаційної культури учнів».

Девізом методичного заходу стали слова Леонардо да Вінчі: «Якщо мати терпіння та проявляти старання, то посіяне насіння знання обов’язково дасть свій врожай».

Уважно та зосереджено вчителі інформатики досліджували прийоми та методи формування інформаційної компетентності учнів протягом уроку у 10 класі з теми: «Призначення і структура мережі Інтернет. Служби Інтернету. Всесвітня павутина. Адресація в Інтернеті» (вчитель Конюшенко Олександр Сергійович). Самоаналіз уроку та його обговорення були проведені у формі кола ідей протягом інтерактивної вправи: «Продовжіть речення…».

Вчитель інформатики презентував теоретичні аспекти проблеми формування інформаційної культури школярів та запропонував розглянути на батьківських зборах теми для обговорення: «Зміна способу життя людини в інформаційному суспільстві», «Збереження фізичного і психічного здоров’я під час роботи за комп’ютером», «Комп’ютерна залежність», «Захист від інформаційних маніпуляцій», «Етикет інтерактивного спілкування», «Комп’ютерні злочини», «Інформаційна безпека», «Інтелектуальна власність» тощо.

У ході семінару-практикуму проведено майстер-класи: «Використання інтелект-карт при розв’язуванні компетентнісних задач» (вчитель Свидівоцької ЗОШ І-ІІІст. Тихолоз Оксана Іванівна), «Особливості налаштування та дизайну освітнього блогу вчителя інформатики» (вчитель Байбузівської ЗОШ І-ІІІст. Логвин Олександр Петрович).

Змістовними та цікавими стали для вчителів-предметників тренінги за темами: «Я в інформаційному просторі» (психолог Дубіївської ЗОШ І-ІІІст. Нікіцька Оксана Леонідівна), «Створення відеопрезентації в програмі «Camtasia Studio» (вчитель Руськополянської ЗОШ І-ІІІст. № 1 Нечипоренко Сергій Васильович).

Під час наради методист районного методичного кабінету Тищенко Ірина Анатоліївна проаналізувала участь загальноосвітніх навчальних закладів в обласній Інтернет-олімпіаді з інформатики, в ІІ та ІІІ етапах Всеукраїнських олімпіадах із інформатики та інформаційних технологій, у Міжнародному конкурсі з інформатики та комп’ютерної вправності «Бобер», у вебінарі вчителів із теми: «Актуальні проблеми організації викладання предмету «Інформатика» в 7 класі»; скоординувала роботу районного методичного об’єднання вчителів інформатики щодо участі в XXI обласній виставці «Освіта Черкащини» та Інтернет-семінарі з проблеми: «Формування міжпредметних компетенцій на уроках інформатики в 7 та 8 класах за новим Державним стандартом».

Кожен учасник семінару дізнався багато нового та цікавого для використання у власній педагогічний діяльності.


22.12.2015 у залі Президії Міністерства освіти і науки України відбувся фінальний етап Всеукраїнського конкурсу «Класний керівник року». Згідно з результатами конкурсних випробувань класний керівник 7-Б класу Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1Тарасенко Зоя Віталіївна посіла І місце у номінації «Класний керівник 5-7 класів».

Щиро вітаємо Зою Віталіївну з перемогою та бажаємо успіхів, значних досягнень, нових звершень і перемог!


У всіх навчальних закладах району відбулися святкові заходи, присвячені дню Святого Миколая. Напередодні свята, учні писали листи, готували виставки малюнків, волонтери проводили благодійні акції. У цей день у школах відбувалися святкові вистави, лунали веселі українські пісні. Діти отримали солодкі подарунки від спонсорів та батьків.

Новорічно-різдвяні свята у святковому колі збирають друзів. З початком зимових свят!


17.12.2015 у Черкаському обласному інституті післядипломної освіти педагогічних працівників відбулася обласна конференція лідерів Ліги старшокласників. Черкаський район представляла президент учнівського самоврядування Житкова Анна, учениця Білозірської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

У рамках заходу лідери підвели підсумки 2015 року, відвідали музей, який функціонує на базі закладу, склали план спільних дій на 2016 рік.

За результатами участі у підпроектах Ліги старшокласників «Ми – патріоти Черкащини» Черкаський район посів І місце!

Підведено підсумки обласного конкурсу на кращий дизайн емблеми Всеукраїнського збору Ради старшокласників. Роботи учениць Дубіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Коваленко Аліни та Прокопенко Катерини посіли ІІ місце, а ескіз учня Сагунівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Брика Олександра – ІІІ місце.

Учнівському і педагогічному колективу Чорнявського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ступенів» вручено подяку Департаменту освіти і науки за участь в акції «Рушник єднання».

Вітаємо осередки учнівського самоврядування району з перемогою та бажаємо успіхів у подальших конкурсах, нових вам звершень і досягнень!


З 12 по 16 грудня 2015 року учні Білозірської, Леськівської, Мошнівської та Худяківської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів взяли участь у ІІ обласному семінарі «Майстерня дій», який організовано Молодіжною громадською організацією «Молода Черкащина».

У ході проведення квесту учні ознайомилися з історичними місцями м.Чигирин. Також у рамках заходу школярі взяли участь у тренінгах, після яких остаточно визначилися з проектами, над якими будуть працювати, відпочили на вечорницях, які були присвячені святу Андрія.

Бажаємо нашим учасникам вдалих проектів, творчих ідей та їх реалізації!


Напередодні свята, Дня Святого Миколая, делегація у складі начальника відділу освіти Черкаської райдержадміністрації Григорчук Людмили Василівни, методиста районного методичного кабінету Сімончук Тетяни Юріївни, заступника директора з виховної роботи Білозірської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Перцьової Ольги Вікторівни, голови районної Ліги старшокласників Житкової Анни, вчителя предмета «Захист Вітчизни» Фармагея Володимира Володимировича та учнівського активу Геронимівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відвідали Навчальний центр підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України імені генерала-майора Ігоря Момота, який знаходиться у селищі Оршанець.

Григорчук Л.В. презентувала досвід роботи учнівського та педагогічного колективів шкіл Черкаського району щодо військово-патріотичного виховання підростаючого покоління і популяризації професії військовослужбовців серед випускників. Вона повідомила, що протягом місячника шкільних бібліотек у всіх загальноосвітніх навчальних закладах проведено акцію зі збору книг, який проходив під гаслом: «Бібліотека українського воїна». У ході акції зібрано 121 примірник художньої та історичної літератури. Зібрані книги зорієнтовані на духовний розвиток молодих прикордонників, зокрема на вивчення ними історії, культури, релігії, традицій і звичаїв українського народу.

Житкова Анна від імені учнівської молоді Черкаського району привітала з новорічно-різдвяними святами, передала до бібліотеки книги – вічну мудрість поколінь.

Заступник начальника Центру з навчально-методичної роботи, підполковник Герасинюк Олександр Васильович подякував за співпрацю, подаровані книги і наголосив, що ними приділяється велика увага патріотичному вихованню військовослужбовців, тому особливе значення має ґрунтовне вивчення історії рідного краю, сторінок героїчної боротьби українського народу за державну незалежність.

Для захисників Вітчизни книги стали справжнім подарунком до Дня Святого Миколая.


На базі дошкільного навчального закладу «Лісова казка» с.Мошни 15.12.2015 відбулось засідання районного методичного об’єднання вихователів середніх груп на тему: «Організація безпечного життєвого простору дитини в довкіллі».

Методист з дошкільної освіти районного методичного кабінету Голубенко Валентина Григорівна наголосила на актуальності формування у дошкільників правил безпечної поведінки в довкіллі, освітньо-виховних завданнях із безпеки життєдіяльності відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти.

Присутнім було запропоновано переглянути розвагу в середній групі «Щоб не сталося біди», яку провела вихователь Сидоренко Ольга Борисівна. Під час умовної подорожі до лісу діти разом із вихователем надавали допомогу звірятам під час виникнення небезпечних ситуацій, застерігали їх від необачних вчинків у поводженні з вогнем, невідомими предметами, електричним струмом, чужими і незнайомими людьми, класифікували безпечні і небезпечні предмети, закріпили знання номерів виклику екстрених служб та правила безпечної поведінки в природному, предметному, соціальному довкіллі.

Вихователі Гаряєва Валентина Володимирівна та Скорина Валентина Іванівна підготували мультимедійну презентацію: «Формування основ безпечної поведінки дитини в довкіллі», під час якої звернули увагу на впровадження найбільш ефективних методів і форм роботи з дітьми з питань безпеки життєдіяльності.

Вихователь-методист Рощепій Лідія Семенівна провела тренінги та ігрові вправи «Школа безпечних наук».

Зацікавила учасників методичного об’єднання виставка тематичних дидактичних посібників, де були представлені різноманітні авторські розробки.


17 грудня 2015 року на базі Геронимівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів проведено І (районний) етап конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України.

У Конкурсі взяли участь юні дослідники із 15 загальноосвітніх шкіл та 2 позашкільних навчальних закладів разом зі своїми наставниками. Учасників заходу щиро привітали господарі – учні Геронимівської школи.

Конкурсанти виконали контрольні завдання з базових дисциплін та презентували науково-дослідницькі роботи. Результати І етапу Конкурсу буде підбито у відповідному наказі відділу освіти.

Попереду – ІІ (обласний) етап Конкурсу, який відбудеться у січні-лютому 2016 року. Тож бажаємо нових перемог юним науковцям та їхнім наставникам.


Серед зимових свят найбільшою поетичністю і неповторністю виділяється свято Андрія (13 грудня). До прийняття християнства свято називали Калитою. Із сивої давнини уславлювалося Сонце – джерело світла і життя. На Андрія залишився звичай кусати калиту.

14.12.2015 у Тубільцівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів учасники гуртка «Юні етнографи» (керівник Гаврилюк Ганна Дмитрівна) та учасники ансамблю «Тубіляночка» (керівник Однорог Ганна Сергіївна) відтворили давній обряд кусання калити, оспіваний нашими бабусями та дідусями. Під час заходу діти намагалися її вкусити, писали один одного сажею та виконували народні танці.

Вивчення традицій українського народу виховує у дітей любов до них та формує почуття патріотизму.


11.12.2015 на базі Худяківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбувся семінар-практикум учителів хімії з проблеми «Формування в учнів практичних та дослідницьких компетентностей на уроках хімії шляхом використання новітніх технологій».

Учасників семінару привітала заступник директора з навчально-виховної роботи Дядик Алла Петрівна. Гості переглянули документальний фільм про життя школи та літературно-музичну композицію «Рідна школо моя!».

У ході семінару відвідано уроки у 8 класі із теми «Генетичні зв’язки між класами неорганічних сполук». Учитель хімії Сивець Ганна Іванівна на уроці презентувала різні методи та форми роботи для актуалізації навчальної, пізнавальної діяльності учнів. Ознайомила з інтерактивними вправами, які застосовувала під час формування дослідницьких компетентностей учнів.

Учителі школи Бас Валентина Іванівна та Сайфудінова Ганна Петрівна поділилися досвідом роботи з написання науково-дослідницьких робіт учнями-членами Малої академії наук України. Сердитий Юрій Анатолійович ознайомив учасників семінару з Інтернет-ресурсом для вчителів природничих дисциплін.

Методист районного методичного кабінету Діхтяр Тамара Василівна підвела підсумки участі школярів в обласній Інтернет-олімпіаді, ознайомила із результатами ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з хімії, обговорила з учителями питання щодо участі в обласній педагогічній виставці авторських навчальних програм та навчально-методичних посібників «Освіта Черкащини - 2016», конкурсі на кращу серію цифрових ресурсів для навчально-методичного забезпечення викладання навчальних дисциплін.


08 грудня 2015 року за результатами вивчення напрямів діяльності Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 членами атестаційної комісії було надано аргументований висновок щодо результатів атестаційної експертизи та вмотивовані конкретні рекомендації для педагогічного колективу навчального закладу з метою підвищення якості надання освітніх послуг. Навчальний заклад визнано атестованим. Інформацію доведено до відома адміністрації школи, громадськості.

Сподіваємось, що фахові рекомендації дадуть змогу й надалі забезпечувати належні умови для постійного вдосконалення навчально-виховного процесу закладу.


11.12.2015 до Мошнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів завітав Кременецький Борис Володимирович, генерал-майор, керівник української сторони Спільного центру з контролю та координації (СЦКК) питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін у зоні АТО. Зворушливим є те, що воїн знайшов кілька годин у своєму досить щільному робочому графіку для спілкування з учнями та вчителями.

Згідно з дорученням військовослужбовців СЦКК генерал-майор передав волонтерам школи подяку за проявлену ініціативу, активну громадянську позицію та надання допомоги у забезпеченні життєдіяльності групи Спільного центру, значний вклад у відновлення миру та стабільності в зоні АТО. А ще – прапор із автографами воїнів і словами вдячності та побажаннями: «Любіть країну свою, пишайтеся Україною – вона починається з вас!». Шкільний музей поповнився експонатами з передової.

Найбільше хвилювалися члени загону «Нічні кажани», адже не кожного дня випадає показати свій вишкіл генерал-майору! Визнанням їх майстерності стала пропозиція доправити прапор загону на передову до розвідників 24-ї ОМБр, щоб ті змогли залишити на ньому свої автографи та побажання. Учні молодших класів передали нашим захисникам сувеніри, виготовлені власними руками.

Від’їжджаючи до зони АТО, гість висловив щиру вдячність за надзвичайно теплу зустріч. Він наголосив: «Спілкування з дітьми та вчителями надає сил та добавляє віри в нашу перемогу».


12 листопада 2015 року в Геронимівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів проведено фінальні спортивні змагання з волейболу серед юнаків. У цікавій, напруженій боротьбі перше місце виборола команда Руськополянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1, друге – Яснозірської ЗОШ І-ІІІ ступенів, третє – Червонослобідської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1.

Попереду обласні змагання. Побажаємо команді юнаків Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 успішно виступити на обласних заходах та здобути перемогу!

«Ти людина, отже, маєш права», – під таким гаслом у Руськополянській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 1 пройшов Всеукраїнський тиждень права, присвячений Дню прав людини.

Щороку 10 грудня людство відзначає річницю прийняття Загальної декларації прав людини.

Члени гуртка «Юні правознавці» (керівник Пономаренко Антоніна Вікторівна) підготували реферати, повідомлення, пам’ятки на тему «Права людини в Україні». Для учнів 9-10 класів був проведений Всеукраїнський урок права за участю випускника школи, нині помічника судді кримінальної палати апеляційного суду Черкаської області Константина Владислава Михайловича. Спілкування пройшло у цікавій формі. Учні отримали змістовні відповіді на поставлені запитання.

08.12.2015 на базі Тубільцівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбувся семінар-практикум учителів предметів «Захист Вітчизни» та «Основи медичних знань» з проблеми «Удосконалення форм і методів військово-патріотичного виховання засобами особистісно зорієнтованих технологій на уроках та в позакласній діяльності».

Із вітальним словом до учасників семінару звернувся директор школи Майданік Микола Федорович, який прокоментував документальний фільм про життя школи. Учні подарували гостям сувеніри, зроблені своїми руками.

У ході семінару відвідано відкриті уроки у 10 класі із теми «Вогнева підготовка. Виконання вправи стрільби з пневматичної гвинтівки», в 11класі – з теми «Домедична допомога в бойових умовах. Транспортування (переміщення) пораненого в сектор укриття». Учитель предмета «Захист Вітчизни» Штомпель Анатолій Григорович продемонстрував шляхи формування в учнів навичок стрільби з пневматичної гвинтівки, а вчитель предмета «Основи медичних знань» Штомпель Тетяна Миколаївна ознайомила учнів із видами домедичної допомоги в бойових умовах під час транспортування пораненого.

Змістовним та зворушливим був виховний захід «Стежками бойової слави…». Його ведучі ознайомили присутніх із життєвим та бойовим шляхом уродженців села Тубільці – солдат Другої світової війни, воїнів-афганців та учасників антитерористичної операції на сході України. Голова ветеранської організації с.Тубільці Соломаха Микола Андрійович розповів учасникам семінару про трагічні сторінки Дніпровської операції.

Атмосфера, яка панувала під час проведення районного методичного заходу, сприяла утвердженню сили духу українського народу та віри в мирне щасливе майбутнє нашої держави.


03 грудня 2015 року в загальноосвітніх школах району відзначено Міжнародний день інваліда. У кожному навчальному закладі проведено такі виховні години: «Вони живуть серед нас», «Твори добро, бо ти людина», «З вірою у серці», «Раз теплом зігріте серце повік не прохолоне»; години спілкування: «Прояви повагу до інших», «Конвенція ООН про права дитини-інваліда», «Такі, як і ми»; конкурси малюнків, загальношкільні лінійки, концерти за участю дітей із особливими потребами, акції «Іграшка – другу», «години психолога» «Байдужість – найстрашніший ворог людини», «Познайомся. Другом стань», фестивалі соціальної реклами тощо. У шкільних бібліотеках організовано тематичні виставки: «Ми – діти однієї країни», «Зрозумій мене», «Всі ми різні, всі ми рівні».

З ініціативи учнівського самоврядування організовано благодійні ярмарки: «Нехай панує добро й справедливість», «Від серця до серця» та флеш-моби «Допоможи мені». Дітям із особливими потребами вручені подарунки та сувеніри Добра.

Заходи з нагоди Міжнародного дня інваліда традиційно збирають не тільки школярів та педагогів, а й привертають увагу сільської громади до проблем людей похилого віку, що мають особливі потреби. У цей день волонтерські загони надали посильну допомогу односельцям-інвалідам, подарували сувеніри, квіти, тепло своїх сердець.


Відповідно до плану районного методичного кабінету на базі Свидівоцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів проведено районний семінар-практикум для соціальних педагогів на тему «Соціально-психологічний театр у школі як засіб формування життєвих компетентностей учнів».

Презентовано досвід роботи шкільного соціального театру «Успіх». Методист із питань практичної психології Харитонова Світлана Миколаївна наголосила на важливості роботи театру як корекційно-розвивальної зі складними підлітками.

Усі учасники семінару були запрошені на справжню театральну виставу з білетами, місцями у глядацькій залі, дзвінками до початку вистави «Мандри душі». Учні 9-11 класів під керівництвом соціального педагога Руденко Ірини Анатоліївни, вчителя інформатики Тихолоз Оксани Іванівни, педагога-організатора Тертичної Лідії Михайлівни та керівника танцювального гуртка Пожар Ірини Володимирівни довели глядачам актуальність злободенної проблеми – через які випробування повинна пройти душа народу, щоб здобути силу, впевненість, свободу, незалежність.

Крім того, головний спеціаліст служби у справах дітей та молоді районної державної адміністрації Козієнко Наталія Вікторівна акцентувала увагу соціальних педагогів на роботі з учнями та їх родинами, що перебувають у складних життєвих обставинах. Вона детально зупинилася на алгоритмі співпраці школи, відділу освіти, методичного кабінету та соціальної служби у разі виявлення таких дітей.

Кожен із учасників семінару відповів на запитання запропонованої анкети, щоб перевірити свою обізнаність у питаннях профілактики торгівлі дітьми. Жоден із них не вважає означену проблему неактуальною.

Педагоги готові навчатися самі та пропагувати учням принципи особистої гідності, громадянської позиції.


З 27 по 28 листопада 2015 року на базі санаторію «Мрія» м.Черкаси у рамках реалізації Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки відбувся районний семінар-практикум організаторів і керівників гуртків туристсько-краєзнавчого напрямку та Школи «Котигорошко». Ініціатором проведення заходу став завідувач туристсько-краєзнавчого відділу районної станції юних техніків Журило Анатолій Мефодійович.

Учасники зльоту обговорили нагальні питання щодо організації туристсько-краєзнавчої роботи у навчальних закладах, проведення районної гри-випробування «Котигорошко» влітку 2016 року. Для вихованців гуртків презентовано роботу Школи «Котигорошко», проведено вікторину «Черкаси – вільне козацьке місто», практикуми із в’язання вузлів та орієнтування на місцевості. Педагоги та школярі здійснили оглядову екскурсію містом Черкаси.

Туристський актив готовий до нових випробувань та перемог у районній грі «Котигорошко-2016».


Перемикач версій