Перший семестр 2016-2017 навчального року завершився засіданням колегії відділу освіти, на якій підведено підсумки роботи навчальних закладів району у Рік англійської мови. Озвучено доповідну записку «Про виконання Указу Президента України «Про оголошення 2016 року роком англійської мови в Україні», яку підготувала методист РМК Сімончук Тетяна Юріївна. Керівників навчальних закладів проінформовано про нетрадиційні методичні заходи, які було організовано районним методичним кабінетом із метою підвищення професійної компетентності вчителів; озвучено програми, всеукраїнські та обласні конференції, навчальні семінари, тренінги, в яких взяли активну участь наші педагоги. Про досягнення у сфері популяризації вивчення англійської мови наголосила завідувач РМК Церковна Вікторія Олександрівна у доповіді «Про стан функціонування, рівень знань учнів у профільних класах та класах із поглибленим вивченням окремих предметів у загальноосвітніх школах Черкаського району». Соціологічні дослідження показали, що більшість учнів підвищили мотивацію до вивчення іноземної мови.

Методист із питань практичної психології та соціальної роботи Харитонова Світлана Миколаївна доповіла про стан виконання Плану заходів щодо розвитку психологічної служби на період до 2017 року. Проаналізовано динаміку забезпечення кадрами протягом останніх років, досягнення та проблеми, які необхідно буде вирішити в майбутньому, зокрема активізації роботи щодо подолання агресії у педагогічних та учнівських колективах.

Методист із питань виховної роботи Висоцька Марія Петрівна зосередила увагу на профілактиці правопорушень та злочинів у загальноосвітніх навчальних закладах. Про роботу закладів освіти зі зверненнями громадян доповіла методист Іванченко Галина Борисівна.

На засіданні колегії затверджено план роботи відділу освіти на 2017 рік.


У всіх навчальних закладах району педагогічні та учнівські колективи з нетерпінням чекають приходу Нового 2017 року! Всі мріють про те, щоб Новий рік був радісним, щасливим, мирним, щедрим на врожаї та досягнення.

Цикл зимових свят розпочався із зустрічі Святого Миколая. У навчальних закладах проведено тематичні виставки малюнків, конкурси декламаторів, святкові програми тощо. Дітям були вручені подарунки та солодощі.

Хай Новий рік буде кращим за попередній!


У дошкільному навчальному закладі «Берізка» с.Хацьки педагогічний колектив систематично працює над формуванням здорового способу життя малюків. До тематичних заходів активно долучаються батьки. Змістовним та цікавим було спортивне свято «Тато, мама, я – дружна ми одна сім’я».

Участь у спортивних змаганнях взяли родини Михайлових, Петрових, Зеленьків. Змагання оцінювали педагоги дошкільного закладу та члени батьківського комітету. Чудовим таночком учасників спортивного заходу привітала група підтримки. Переможцям вручені медалі, а всім учасникам змагань – грамоти.

Свято пройшло в теплій дружній атмосфері.


20 грудня 2016 року для практичних психологів загальноосвітніх шкіл району відбулася навчально-інструктивна нарада з питання проведення психологічної діагностики допризовників – учнів загальноосвітніх шкіл 2000 року народження.

Формування в юнаків 10-11 класів відповідального патріотичного ставлення до української армії, захисту рідної держави, свого громадянського обов’язку боронити Україну – цьому сприяє спільна діяльність педагогів та працівників військового комісаріату.

Нарада була ініційована керівництвом, проведена начальником відділу комплектування Черкаського об᾽єднаного міського військового комісаріату Шишем Олександром Олександровичем та військовим практичним психологом Яковенко Катерина Миколаївна за підтримки районного методичного кабінету. У рамках зустрічі практичні психологи загальноосвітніх шкіл району отримали детальний інструктаж щодо проведення тестування з юнаками, які будуть проходити медичну комісію у військкоматі з січня 2017 року.

Актуальними в обговоренні були такі питання: особливості заповнення тестових бланків школярами, участь у тестуванні дітей із особливими освітніми потребами, присутність батьків при проведенні заходу, збереження конфіденційності отриманої інформації тощо. Спеціалісти-психологи мають створити комфортні психологічні умови для школярів під час проведення діагностування, врахувати особливості кожного школяра та забезпечити збереження отриманої інформації в рамках професійної етики.


22 грудня 2016 року на базі Яснозірської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбувся семінар-практикум учителів інформатики з проблеми: «Компетентнісно-діяльнісний підхід до навчання інформатики: реалізація нових Державних стандартів освіти».

У ході семінару вчителі відвідали урок із інформатики у 5 класі за темою: «Додавання, форматування та редагування таблиць» (вчитель Роїк Антоніна Григорівна). Педагогів району ознайомлено з досвідом роботи щодо означеної проблеми, організовано тренінги за темами: «Створення інтерактивних вправ у програмі «Learning Apps»» (вчитель Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Компанієць Віктор Олексійович); «Створення буклету за предметним нахилом кожного вчителя» та «Удосконалення професійної компетентності педагога» (вчитель Роїк Антоніна Григорівна).

Тихолоз Оксана Іванівна (Свидівоцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів) провела майстер-клас з проблеми: «Створення мальованих презентацій».

Районний координатор Міжнародного конкурсу з інформатики та комп’ютерної вправності «Бобер», вчитель Леськівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Бедусенко Ольга Сергіївна за допомогою мультимедійної презентації підвела підсумки проведення означеного конкурсу в 2016-2017 навчальному році.

Методист районного методичного кабінету Тищенко Ірина Анатоліївна проінформувала присутніх про результати ІІ (районного) етапу Всеукраїнських олімпіад із інформатики та інформаційних технологій, обговорила з учителями актуальні питання щодо їх участі у XXIІ обласній виставці «Освіта Черкащини», районному Інтернет-семінарі за темою: «Формування міжпредметних компетентностей учнів на уроках інформатики в 7 та 8 класах за новим Державним стандартом» (лютий 2017 року), районному веб-квесті.

Кожен учасник семінару дізнався багато нового та цікавого, що можна буде використати у власній педагогічний діяльності.


У контексті Року англійської мови, запровадження обов’язкової сертифікації вчителів англійської мови, з метою підвищення їх фахової майстерності на базі Леськівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів щомісяця проходить постійно діючий семінар під керівництвом Харенко Оксани Михайлівни, яка брала участь у програмі «Вчителі англійської мови – агенти змін» та ділиться з колегами сучасною методикою проведення уроків, яку пропонує Британська Рада.

Так, у жовтні вчителі детально розглянули особливості структури уроків різного типу, фокусуючись на уроках із використанням Task Based Learning. Вони отримали домашнє завдання, адже головна мета роботи семінару – практичне впровадження сучасних методів викладання іноземної мови. А у грудні на семінарі педагоги поділилися власними ідеями трансформації вправ із сучасних підручників, які сприяють кращому розвитку мислення та комунікативної компетенції учнів.

Вчителі відзначили неабиякий рівень зростання мотивації учнів, покращення комунікативних умінь та зменшення їх страхів щодо допущення помилок під час спілкування англійською мовою.

У ході роботи розглянута тема: «Уроки англійської мови із застосуванням проектної діяльності та особливості методики їх проведення». Учасники семінару опрацювали моделі планування уроків для навчання різних видів діяльності, представили власні моделі навчання рецептивних та продуктивних видів роботи, які стали результатом обговорення ідей у групах.

Учителів англійської мови спрямовано на подальше реформування змісту освіти в загальноосвітніх школах району.


15.12.2016 на базі Худяківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбувся семінар-практикум для вихователів груп продовженого дня на тему: «Співпраця вихователя групи продовженого дня з психологічною службою школи, бібліотекарем, сестрою медичною, педагогом-організатором, заступником директора з виховної роботи».

У роботі семінару взяли участь 25 вихователів груп продовженого дня навчальних закладів району. Директор школи Сивець Ганна Іванівна ознайомила присутніх із візиткою навчального закладу та його успіхами.

Із презентацією «Шляхи взаємодії психологічної служби школи з вихователями груп продовженого дня» виступила методист із питань практичної психології та соціальної роботи районного методичного кабінету Харитонова Світлана Миколаївна, яка акцентувала увагу на актуальних питаннях щодо забезпечення комфортного функціонування ГПД та створення умов для успішної самореалізації дитини. З означеного питання досвідом роботи поділилися практичний психолог Атамась Олександра Геннадіївна та педагог соціальний Щекочіхіна Віра Володимирівна.

Учасники семінару переглянули презентації практичної діяльності сестри медичної Рубан Тетяни Анатоліївни («Збереження здоров’я та фізичний розвиток молодших школярів під час перебування у групах продовженого дня»), бібліотекаря Кужим Катерини Миколаївни («Співпраця бібліотекаря з вихователем групи продовженого дня»), вихователя групи продовженого дня Шевченко Аліни Ігорівни («Співпраця вихователя групи продовженого дня з учителем початкових класів»), заступника директора з виховної роботи Толкач Любові Миколаївни («Виховуємо патріотів у групі продовженого дня») та фрагменти їх роботи.

Методист районного методичного кабінету Михайленко Лідія Євгеніївна надала методичні рекомендації щодо удосконалення роботи вихователів ГПД з означеного питання шляхом упровадження інноваційних технологій.


22 грудня 2016 року на базі Геронимівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів проведено І (районний) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України. Школярів та педагогів привітав завідувач районного відділу МАН Шовкопляс Анатолій Іванович та лідери учнівського самоврядування школи.

У Конкурсі взяли участь учні з 20 загальноосвітніх шкіл, вихованці районної станції юних натуралістів і районного будинку дитячої та юнацької творчості.

У рамках Конкурсу проведено оцінювання навчальних досягнень із базових дисциплін (написання контрольних робіт) та захист робіт конкурсантів. На розгляд журі представлено науково-дослідницькі роботи в 26 секціях 9 наукових відділень. Слід відзначити різноманітність тематики та практичну спрямованість робіт, вміння більшості учасників презентувати їх, робити висновки на основі експериментальних досліджень. Після детального опрацювання результатів І етапу роботи переможців будуть подані для участі в ІІ (обласному) етапі Конкурсу.


17 грудня 2016 року завершено ІІ (районний) етап Всеукраїнських учнівських олімпіад із базових дисциплін. На базі Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 відбулася остання районна олімпіада з інформатики (програмування).

Кращі знання з інформатики виявили учні Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 (8 клас, вчитель Луцик Ольга Петрівна) та Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 (11 клас, вчитель Компанієць Віктор Олексійович).

Із 10 січня 2017 року розпочинається ІІІ (обласний) етап Всеукраїнських олімпіад із навчальних предметів, у якому візьмуть участь 48 учнів загальноосвітніх шкіл району.

Бажаємо школярам гідно представити Черкаський район в інтелектуальних випробуваннях.


Педагоги Черкаського району досвідчені і творчі. Своїм досвідом вони діляться на сторінках фахових видань, семінарах, майстер-класах, проводять відкриті уроки.

15 грудня 2016 року філологи Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 підготували уроки для слухачів курсів КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради» – вчителів зарубіжної літератури Черкащини.

Директор школи Ткаченко Людмила Володимирівна зустріла гостей і презентувала навчальний заклад. Учитель зарубіжної літератури Чередніченко Лідія Іванівна провела урок у 6 класі з теми: «М.В.Гоголь. «Ніч перед Різдвом». Народні традиції і звичаї у творі».

Діти говорили про народні свята, а вчитель в образі героїні твору Солохи заохочувала їх до навчальної діяльності цікавими новітніми формами роботи. Учитель Кузьміна Олександра Іванівна провела у 9 класі урок із теми: «Крихітка Цахес» Е.Гофмана – шедевр романтичної казки-новели». Учні досліджували проблему протистояння філістера і митця у творі.

На згадку школярі подарували гостям різдвяні сувеніри.


На базі Мошнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбувся районний семінар-практикум для вчителів хімії з проблеми: «Формування ключових компетентностей учнів із використанням хмарних технологій».

У методичному заході взяли участь вчителі хімії із 22 загальноосвітніх закладів району. Директор Мошнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Майданік Наталія Вікторівна та колектив школи тепло і гостинно зустріли учасників районного заходу.

З доповіддю-презентацією за темою: «Використання хмарних технологій як засіб стимулювання самоосвіти, самовдосконалення учнів та вчителів» виступила вчитель хімії Павлова Олена Дмитрівна.

У ході семінару вчителі відвідали інтегрований урок-Веб-квест із хімії та інформатики в 11 класі з теми: «Кам’яне вугілля, продукти його переробки. Основні види палива та їх значення в енергетиці країни» (вчителі Павлова О.Д., Щербак І.О.).

Із особливостями використання хмарних технологій (он-лайн тестування, електронні документи, електронний диск) учителями хімії учасників семінару ознайомив учитель хімії Сагунівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Атамась Роман Іванович.

Під час майстер-класу «Робота на Google-диску» педагоги створили акаунти та презентації.

Методист районного методичного Діхтяр Тамара Василівна наголосила на постійному підвищенні професійної компетентності, саморозвитку та самовдосконаленні.


У м.Чигирин відбувся Всеукраїнський конкурс колядок, щедрівок та пісень про Миколая, в якому взяв участь вокально-фольклорний ансамбль «Тубіляночка» Черкаського районного будинку дитячої та юнацької творчості (керівники Однорог Ганна Сергіївна та Грицик Ганна Григорівна).

Після виступу вихованці гуртка побували в резиденції самого Святого Миколая, де колядували, щедрували, бажали всім здоров’я і миру на Землі, за що отримали подарунки.

Директор районної станції юних техніків Якименко Микола Михайлович провів для дітей екскурсію музеєм Богдана Хмельницького.


У Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбувся ювілейний 65-й Всеукраїнський конкурс-фестиваль для дітей та молоді «Зоряні мости». За результатами конкурсних випробувань вихованка творчого об’єднання «Бісеринка» Черкаського районного будинку дитячої та юнацької творчості Ситник Вікторія (керівник Ковтюшенко Любов Василівна) у номінації «декоративно-прикладне мистецтво» виборола гран-прі фестивалю та подарунковий сертифікат для участі у наступному конкурсі, який організовуватиме Міжнародна корпорація «Зоряні мости» протягом 2017 року.

Вітаємо Вікторію та її керівника з перемогою і бажаємо нових досягнень та творчих успіхів!


У Хутірській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів відбулася зустріч із волонтером Мусієнком О.Ф., членом волонтерської організації «Поміч народу», та учасником бойових дій з позивним «Комиш». Учні з інтересом слухали розповіді гостей про побут бійців, їх відносини з місцевими жителями та будні на фронті. Дарунком для запрошених була концертна програма. А на кошти, зібрані під час благодійного ярмарку, придбали теплі речі та засоби гігієни для воїнів і передали їх на передову разом зі смачною домашньою консервацією й малюнками та оберегами.

Члени гуртків «Пошук» та «Берегиня» відвідали у Черкаському обласному краєзнавчому музеї тематичну виставку: «Війна триває», яка розповідає про буремні події на Сході України, діяльність волонтерських організацій та підтримку учнівських колективів шкіл області.

Хвилюючою була розповідь екскурсовода про героїчні подвиги наших земляків. Багато сказано про велику силу оберегів, створених дитячими руками. Найбільшу зацікавленість викликали макет бліндажу та інсталяція «Дерево сліз». Школярі вкотре переконалися в тому, що перемога не дається просто, а здобувається ціною тисяч людських життів та спільними зусиллями всього народу.

Сподіваємось, що завдяки героїзму солдатів та нашій підтримці буде мир.


Вчителі Леськівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Науменко Тетяна Павлівна та Зіма Ольга Миколаївна взяли участь у підсумковій конференції спільних польсько-українських проектів, які реалізовано у 2016 році Щецинським навчальним центром Фундації розвитку місцевої демократії та МГО «Інститут демократії імені Пилипа Орлика» з проблем: «Суспільне сприяння реформі самоврядування в Україні. Українська мережа клубів громадського діалогу» та «Школа сільського підприємництва в Україні».

Обидва проекти спрямовані на підвищення громадської активності творчого та підприємницького потенціалу громад, налагодження конструктивного діалогу влади з громадськістю, створення умов для розвитку громад у розрізі різних сегментів, зокрема і сфери освіти.

Конференція відбулася у приміщенні Черкаського художнього музею. У заході взяли участь керівники та провідні експерти проектів із Польщі, лідери клубів громадського діалогу з 10 областей України, тренери та слухачі першого року навчання Школи сільського підприємництва.

Учасники конференції отримали сертифікати.


05 грудня 2016 року учні Будищенської школи, члени шкільного рою «Мошногірські яструби», відвідали Центральний музей Державної прикордонної служби України та Навчальний центр Державної прикордонної служби України імені генерал-майора І.Момота.

У музеї учні оглянули експонати, що демонструють історію становлення прикордонної служби від козаків і до сьогодення. Вразили відвідувачів експонати про бойові дії Другої світової війни, війнив Афганістані. Школярі дізналися про життєвий подвиг Ігоря Федоровича Момота та його загибель 11 липня 2014 року під час обстрілу прикордонників із установок залпового вогню «Град».

Учням продемонстрували навчальні кімнати з різних дисциплін, сучасно обладнаний контрольно-пропускний пункт, провели екскурсію територією військової частини.

У Міжнародний день волонтера діти передали захисникам нашої держави «на передову» продукти харчування. Із вдячністю справжнім патріотам, мужнім прикордонникам «Мошногірські яструби» подарували музею відзначку джури – малиново-зелену краватку.

Учні вкотре переконались у тому, що Україна має свою багатовікову історію, своєрідну культуру, звичаї та традиції; є чим пишатись, що цінувати, вивчати, про що розповісти іншим.


13 грудня 2016 року на базі Чорнявського навчально-виховного комплексу «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ступенів» відбувся семінар-практикум для вчителів предметів «Захист Вітчизни» та «Основи медичних знань» із проблеми: «Удосконалення форм і методів військово-патріотичного виховання засобами особистісно зорієнтованих технологій на уроках та в позакласній діяльності».

Із вітальним словом до учасників семінару звернулась директор школи Селецька Ганна Іванівна. На хороший настрій учасників семінару налаштувала поетично-музична композиція у виконанні учнів школи.

У плані роботи семінару було передбачено проведення відкритих уроків із тем: «Прикладна фізична підготовка. Розучування і тренування прийомів зі зброєю та без зброї» (11 клас), «Опіки. Обмороження. Домедична допомога» (10 клас). Учитель предмету «Захист Вітчизни» Воловий В’ячеслав Іванович формував навички самозахисту із дотримання правил безпеки. Учитель предмета «Основи медичних знань» Олексенко Світлана Вікторівна ознайомила учнів із видами та ступенями опіків і обмороження, були відпрацьовані практичні вміння і навички домедичної допомоги при означених станах.

Юні-екскурсоводи школи провели змістовні екскурсії Галереєю слави. Зворушливим був виховний захід «Нехай святиться у віках твоя, Вкраїно, незалежність». Ведучі заходу ознайомили присутніх із життєвим та бойовим шляхом уродженців Черкаського району - учасників антитерористичної операції на сході України.

Атмосфера, яка панувала під час проведення заходів, сприяла впевненості у власних силах, нескореності духу українського народу.


Напередодні Дня Збройних Сил України Руськополянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 радо зустріла батьків першокласників, які завітали на родинне свято «Для мене завжди він герой – найкращий тато мій». Школярі разом із вчителями Кравченко Ларисою Іванівною та Шмагайло Світланою Володимирівною приготували не лише вітання, а й святкові сувеніри для татусів.

Учні 8-11 класів зібрали матеріал про воїнів АТО та взяли участь у конкурсі презентацій «Захисник – наша слава, захисник – наша гордість!». Переможцями конкурсу стали учні 8 класу (класний керівник Шапран Катерина Віталіївна) та 9 класу (класний керівник Коломієць Тетяна Миколаївна).

Викладач предмету «Захист Вітчизни» Холодницький Юрій Борисович організував та провів із учнями 11 класу військово-патріотичний захід «Будь готовим до захисту Батьківщини».

Учнівське самоврядування школи ініціювало проведення проекту «Наші подарунки – бійцям АТО» до дня Святого Миколая.


Напередодні Дня Збройних Сил України старшокласники Дубіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відвідали військову частину А3177, яка розташована недалеко від села.

Учнів та вчителя предмету «Захист Вітчизни» Григоренка Олексія Івановича заступник командира з виховної роботи Фуртес Дмитро Олександрович, який розповів про призначення частини та її складові.

Школярі відвідали пожежну частину, автопарк, приміряли бронежилети, каски та ремені, сфотографувались біля пожежних машин. Для гостей проведено показову навчальну евакуацію.

Старший за званням продемонстрував кімнати казарми, де проживають солдати, та провів до краєзнавчої світлиці. Майбутні воїни вправлялися у розбиранні та збиранні автомата Калашникова (АК-74).

Діти поклали квіти до пам’ятника воїнам, які загинули під час Другої Світової війни.


Проблема культури мовлення в сучасний період розвитку нашої країни є актуальною і суттєвою. Для того, аби показати, що ми поважаємо себе та нашу державу, нам потрібно слідувати різноманітними шляхами вдосконалення особистої культури мовлення. Дуже важливо й корисно кожному виробляти стійкі навички мовленнєвого самоконтролю. А допомагає в цьому Олександр Авраменко, український мовознавець, літературознавець, доцент Київського університету імені Бориса Грінченка, завідувач кафедри гуманітарних дисциплін Технічного ліцею НТУ, радіо- і телеведучий.

Щоранку, випиваючи філіжанку кави, ми насолоджуємося експрес-уроками, які проводить Олександр Миколайович на каналі «1+1» у ранковій програмі. А ще цей сучасний і креативний викладач любить живе спілкування з учителями, а тому 08 грудня 2016 року завітав до м.Черкаси на зустріч із філологами області. Педагоги й учні Черкаського району мали змогу послухати рекомендації науковця, методичні поради і побажання. Доброзичлива атмосфера, яку створив Олександр Авраменко, спонукала до цікавих діалогів. Учителі познайомилися з новими виданнями мовознавця, переглянули презентації з культури мовлення.

Філологи району прагнуть, щоб сучасна молодь засвоювала всі норми спілкування літературною мовою, оскільки наші учні - майбутнє країни і її надія.


Перемикач версій