Напередодні Нового року в Червонослобідській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 1 відбувся районний семінар-практикум із проблеми: «Інтеграція знань та соціальне партнерство – основні аспекти у формуванні Нової української школи».

У ході семінару вчителі району відвідали інтегровані уроки з предметів «Я у світі» та математики за темою: «Людські Чесноти. Різні способи додавання круглих чисел виду 560+230. Творча робота над задачею» (3-А клас, учитель Гніденко Тетяна Миколаївна) та з літературного читання і трудового навчання за темою: «Мистецтво опішнянських майстрів. Особливості декоративного образу в творах народних майстрів. Тетяна Кара-Васильєва «Співуча глина» (4-А клас, учитель Тимошенко Світлана Григорівна).

Методист відділу освіти Лисенко Світлана Вікторівна провела інструктаж щодо створення освітнього середовища для першокласників у 2018-2019 навчальному році.

Крім того, для педагогів, які почнуть працювати у новому навчальному році з першокласниками, організовано педагогічний тренінг «Методика викладання предмета «Я досліджую світ». Педагоги ознайомилися з новим навчальним предметом, його структурою, формами та методами організації інтегрованого навчання.

Методична робота щодо підготовки вчителів початкових класів до реалізації Концепції «Нова українська школа» продовжується.


На базі Леськівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбувся районний семінар-практикум для спеціалістів психологічної служби – керівників шкільних театрів із теми: «Соціально-психологічний театр як форма корекційно-розвивальної роботи з учнями «групи ризику».

Відкрив семінар учительський театр із виставою про шкільне життя. Актуальну тему «Протидія торгівлі людьми» представили учні 10 класу з п’єсою «Життя – це мить, зумій його прожити». Переможці шкільного фестивалю показали учасникам семінару п’єсу «Для того, щоб жити», в якій висвітлили тему сучасності «Життя ВІЛ-позитивних людей». Театр «Натхнення» виступив із п’єсою «Як мишка друзів знайшла», яким керує мама учениці 2 класу.

Цікавим став брифінг акторів та спеціалістів психологічної служби з актуальних питань роботи театру, вибору тем для виступів та роботи над роллю.

У другій частині семінару керівники соціально-психологічних театрів Леськівської та Худяківської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів провели з учасниками семінару навчальний тренінг «Особливості проведення корекційної роботи з дітьми «групи ризику», під час якого виробили послідовні кроки щодо згуртування учнівського різновікового колективу, виробили чіткий алгоритм створення спільного сценарію театру на соціально значущу тему, тренувалися в здійсненні фахового супроводу дітей із особливостями соціальної адаптації.

Учасники семінару обговорили Положення про районний фестиваль соціально-психологічних театрів у 2017-2018 навчальному році, зокрема його тематику та особливості проведення.

Найбільшою подякою тренерам та організаторам семінару стануть творчі злети учнів-учасників соціально-психологічних театрів, сяючі очі батьків, традиційні фестивалі та конкурси на актуальну тематику в кожній школі Черкаського району.


На базі Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 відбувся районний семінар-практикум із проблеми: «Використання навчальних тренінгів як основного виду діяльності на уроках предмета «Основи здоров’я».

Директор школи Денисюк Валентина Іванівна познайомила присутніх із історією розвитку навчального закладу, його гордістю – педагогами та учнями. Всі із задоволенням переглянули відеофільм «Моя рідна школа», презентований учнівським самоврядуванням.

Корисним доробком для педагогів стали практичні поради вчителя Фірман Надії Іллівни щодо особливостей проведення уроків-тренінгів у початковій школі та урок-тренінг за темою: «Використання креативних методів у проведенні сучасного уроку».

На високому методичному рівні з використанням інформаційно-комунікаційних технологій був проведений урок «Індивідуальний розвиток підлітків» з учнями 7 класу (вчитель Рева Євгенія Олександрівна).

Творчим ідеями щодо проведення тренінгів на уроках «Основи здоров’я» поділились учителі Логвин Діна Іванівна (Байбузівська ЗОШ І-ІІІ ступенів), Ковтун Людмила Леонідівна (Дубіївська ЗОШ І-ІІІ ступенів), Остапенко Аліса Іванівна (Шелепуська ЗОШ І-ІІІ ступенів).

Отже, навчальні тренінги на уроках – пріоритет у роботі педагогів, які викладають предмет «Основи здоровʼя».


21 грудня 2017 року на базі Геронимівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів проведено І (районний) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України.

У Конкурсі взяли участь 45 учнів із 17 загальноосвітніх шкіл та вихованців закладів позашкільної освіти. Юних науковців та їхніх наставників тепло привітали учасники художньої самодіяльності Дубіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

Проведено оцінювання навчальних досягнень із базових дисциплін (написання контрольних робіт) та захист робіт конкурсантів. На розгляд журі представлено науково-дослідницькі роботи в 28 секціях 9 наукових відділень.

Слід відзначити різноманітність тематики та практичну спрямованість робіт, уміння більшості конкурсантів презентувати їх, робити висновки на основі експериментальних досліджень.

Після детального опрацювання членами журі результатів І етапу Конкурсу роботи переможців буде подано для участі у ІІ (обласному) етапі, який відбудеться у січні-лютому 2018 року.


У Черкаській районній центральній лікарні відбулася конференція на тему: «Здоровий спосіб життя», у якій взяли участь учні 8-10 класів Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2, дільничий інспектор Черкаського районного відділу поліції Сіренко Максим Юрійович, інспектор, старший лейтенант Черкаського міського відділу з питань пробації Радченко Юлія Миколаївна, прокурор Черкаської державної районної прокуратури Замотайло Альона Сергіївна, заступник головного лікаря ЦРЛ з питань дитинства Шутяєва Тетяна Павлівна, начальник служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації Северенчук Людмила Анатоліївна, працівники Черкаського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді: директор Гончар Людмила Віталіївна та психолог Козієнко Наталія Вікторівна.

Адміністрація школи ініціювала цю зустріч із метою ознайомлення старшокласників із законодавством України та актуальними питаннями права для формування правової свідомості, прищеплення учням поваги до держави і права, вироблення навичок і звичок законослухняності як результату свідомого ставлення до громадянського обов’язку.

У ході конференції були розглянуті питання шкідливості вживання алкоголю, наркотичних засобів, здійснення правопорушень та злочинів. Крім того, акцентовано увагу на видах покарання, психологічних чинниках щодо здорового способу життя, ранньої статевої активності та інфекційних захворюваннях тощо. Конференція пройшла у формі діалогу, під час якого учні отримали кваліфіковані і змістовні відповіді спеціалістів.

Такі зустрічі сприяють адаптації дітей у суспільстві, є корисними для них та допомагають подолати негативні прояви серед неповнолітніх.


Із 18 по 20 грудня 2017 року на базі Комунального навчального закладу «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради» пройшов фінальний ІІ (обласний) тур Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року – 2018».

У номінації «Фізика» освітян Черкаського району предсталяла вчитель Мошнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Крамар Наталія Григорівна. Для членів обласного журі та колег-конкурсантів нею було запропоновано візитівку «Я – вчитель Нової української школи», власну педагогічну ідею з мультимедійною презентацією, розробку та захист навчального проекту. Наталія Григорівна підтвердила свою високу професійну компетентність під час проведення майстер-класу та уроку за фахом на базі Черкаської гімназії № 9 ім.О.М.Луценка.

За підсумками обласного етапу Конкурсу вчитель посіла ІІ місце. Вітаємо з прекрасним результатом та бажаємо подальших перемог на освітянській ниві, творчості, креативності, любові та поваги від колег та учнів!


21.12.2017 до Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 завітали козаки Руськополянської козацької сотні імені Петра Дорошенка.

Отаман Коломієць Віктор Григорович подякував та вручив козацьку грамоту учням і педагогічному колективу за активну громадську позицію, вагомий внесок у надання всебічної допомоги воїнам-захисникам України. Крім того, він передав слова подяки від воїнів АТО за подарунки до Дня Святого Миколая.

Директор школи Ткаченко Людмила Володимирівна з особливою гордістю прийняла прапор, який подарували бійці навчальному закладу.


На базі Комунального закладу «Центр роботи з обдарованими дітьми Черкаської обласної ради» відбувся збір Лідерів учнівського самоврядування.

У рамках заходу відбулася обласна благодійна акція «На Святого Миколая щира усмішка засяє», на яку було запрошено дітей із особливими освітніми потребами переможців конкурсу малюнків до Дня Святого Миколая. Для учасників свята були організовані майстер-класи, проведені екскурсії до Музею хліба, діти переглянули експозиції новорічно-різдвяної виставки «Новорічна композиція» та виставки-конкурсу «Український сувенір».

Школярі відвідали святковий концерт, отримали солодкі подарунки та почули щирі вітання від начальника Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації Данилевського Валерія Вікторовича.

У м.Чигирин 16 грудня 2017 року відбувся Всеукраїнський фестиваль-конкурс міні-мюзиклів Святого Миколая. Черкаський район представляв фольклорний ансамбль «Тубіляночка» Черкаського районного будинку дитячої та юнацької творчості (керівники Однорог Ганна Сергіївна та Грицик Ганна Григорівна). Гуртківці побували в резиденції Святого Миколая, де отримали подарунки та багато позитивних вражень.

За результатами Фестивалю фольклорний ансамбль «Тубіляночка» нагороджений Дипломом та грошовою премією на розвиток творчого колективу.

Вітаємо з успішним виступом та бажаємо нових творчих здобутків!


Із метою обʼєднання освітянського товариства України, налагодження взаємодопомоги та співпраці, обміну професійним досвідом, висвітлення стану і перспектив розвитку науки і освіти 15 грудня 2017 року в м.Київ відбувся І Національний конгрес освітян України.

Захід організовано ГО «Спілка освітян України» та УІВЦ «Галактика» і проходив за підтримки народних депутатів України, представників Адміністрації Президента України, Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, Міністерства освіти і науки України, Національної академії наук України, департаментів та управлінь галузі, громадських об’єднань, закордонних партнерів та інших.

Із вітальним словом до учасників Конгресу звернувся директор Національного еколого-натуралістичного центру, доктор педагогічних наук, професор, академік Академії наук вищої освіти України, голова ГО «Спілка освітян України» Вербицький Володимир Валентинович.

Учасників Конгресу привітали народний депутат України Марченко Олександр Олександровичта народний депутат від партії «Відродження» Пилипенко Володимир Пилипович.

Освітян Черкаського району представляла завідувач дошкільного навчального закладу «Дніпряночка» с.Червона Слобода Канівець Віра Володимирівна, яка була нагороджена орденом «Освітянська слава» за заслуги в галузі освіти і науки. Педагогічний колектив також нагороджено Подякою за досягнення та здобутки у сфері дошкільної освіти. Вітаємо з почесним визнанням та нагородами!


16.12.2017 на базі Черкаського навчально-наукового інституту ДВНЗ «Університет банківської справи» відбувся І регіональний турнір із фінансової грамотності, в якому взяли участь 7 команд, серед яких була команда «Круті Індекси» Дубіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів. Метою курсу «Фінансова грамотність» є ознайомлення учнів із сучасними фінансовими продуктами та послугами, розвиток навичок раціональної економічної та фінансової поведінки людини як споживача фінансових послуг, платника податків, формування фінансової культури.

На фінальну гру були винесені такі питання для обговорення: «Чи варто створювати пенсійні накопичення додатково до державної пенсії?», «Іноземні банки в Україні: загроза чи додаткові переваги?», «Як підвищити довіру населення до банківської системи України?» та інші. Учасники турніру продемонстрували вміння супроводжувати доповідь презентацією, вести дискусію, виступати в ролі опонентів. Це була прекрасна нагода для учнів навчальних закладів поспілкуватися з представниками банківської системи м.Черкаси.

Команда юних фінансистів Черкаського району «Круті Індекси» посіла ІІІ місце, нагороджена дипломом та отримала сертифікат на 1000грн. Вітаємо команду та її керівника, вчителя географії Кропивку Ніну Василівну, з успішним виступом на турнірі!

Виявлення та підтримка талановитої молоді, її духовного та естетичного розвитку, популяризація дитячо-юнацького хореографічного мистецтва, збагачення культурних надбань і традицій через творчість – під таким гаслом пройшов ІV Міжобласний благодійний фестиваль-конкурс дитячого та молодіжного хореографічного мистецтва «Візерунки на Росі» в м.Корсунь-Шевченківський.

Черкаський район гідно представили вихованці танцювальних колективів районного будинку дитячої та юнацької творчості. Танцювальний колектив «Івлія» (керівник Камінська О.В.) посів І місце в номінації «Сучасна хореографія» та ІІ місце – в номінації «Танці народів світу» і нагороджений грамотою за кращий сценічний костюм. А танцювальні колективи «Стиль» (керівник Ткаченко Д.Ю.) виборов І місце в номінації «Сучасні танці», «Батман» (керівник Вискварка І.В.) – ІІ місце (молодша група) та ІІ місце (старша група) в номінації «Естрадний танець»; «Веселка» (керівник Приходько Ф.Г.) – ІІ місце в номінації «Український народний танець». Переможці отримали грамоти, кубки та солодкі подарунки.

Формування патріотичних почуттів, національної самосвідомості, виховання милосердя, благодійності, внутрішньої потреби творити добро – одне із завдань конкурсу. Зібрані учасниками фестивалю благодійні кошти спрямують на підтримку поранених бійців на сході України.

Вітаємо всіх переможців конкурсу та бажаємо їм творчих успіхів та нових творчих злетів!


13.12.2017 у Червонослобідській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 2 для учнів 1-3 класів проведено Андріївські вечорниці.

Як і годиться, за традиціями, першими до оселі завітали дівчата. Вони привітали усіх віршами. Учні третього класу приготували повідомлення про зимове свято. Діти грали в ігри, відгадували загадки, декламували вірші та співали пісні. А родзинкою свята стала театральна постановка від учнів 2-А класу. Діти показали, як все відбувалось насправді у вечір на Андрія: дівчата ворожили, зустрічали парубків, кусали калиту – символ Сонця, щастя, достатку, добробуту та надії.

Андріївські вечорниці продемонстрували, що навіть маленькі діти знають традиції та звичаї українського народу.


Із самого дитинства людині необхідно мати хоча б елементарні економічні уявлення й навички відповідної поведінки. Економіка пронизує все наше життя, тому так важливо змалку вводити дітей у її світ та формувати економічну компетентність.

У дошкільному навчальному закладі «Дніпряночка» с.Червона Слобода відбулось засідання районного методичного об’єднання вихователів старших груп із проблеми: «Математичні знання як основа розвитку елементарних економічних уявлень у старших дошкільників».

Присутні переглянули цікаве заняття «Економічний брейн-ринг», яке провела вихователь Галицька Тетяна Володимирівна. Дошкільнята шостого року життя продемонстрували свою економічну компетентність, знання про економічні терміни, уміння ощадливо використовувати енергоресурси та адекватно ставитись до грошей.

Вихователь-методист Білик Тетяна Анатоліївна цікаво та змістовно представила мультимедійну презентацію «Формування економічної культури дошкільників», розкривши принципи та процес формування економічного досвіду дошкільнят. Вона детально зупинилась на формах роботи щодо формування економічного досвіду дітей.

Учитель початкових класів Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Шкребтій Наталія Вікторівна у процесі мультимедійної презентації «Математичні знання – основа елементарних економічних уявлень першокласників» ознайомила присутніх із етапами реалізації принципу наступності у роботи закладів дошкільної освіти та початкової школи.

Про шляхи розв’язання проблем, які виникають під час формування морально-економічних якостей у старших дошкільників, розповіла практичний психолог закладу дошкільної освіти Ткаченко Людмила Миколаївна.

Учасників заходу зацікавив ярмарок карнавальних костюмів, демонстрацію яких прокоментувала завідувач Канівець Віра Володимирівна, яка акцентувала увагу на безмежних можливостях виготовлення їх із підручної сировини (серветок, одноразового посуду, сміттєвих пакетів, картонних коробів, штучних квітів та ін.).

Учасники методичного об’єднання щиро подякували за змістовну, цікаву та новаторську роботу всьому педагогічному колективу «Дніпряночка».


Казка – один із найдоступніших видів передачі інформації дітлахам. Усім відомий вислів: «Казка вчить, як на світі жити». У будь-якому віці казка завжди цікава. Вона відкриває щось таємниче і хвилююче. У казках трапляються чарівні пригоди, існують незвичайні речі, діють злі і добрі чародії, рослини та тварини уміють розмовляти і робити все те, що і люди. Слухаючи їх у дитинстві, малята  несвідомо накопичують досвід «життєвих ситуацій», переживають всі емоції разом із казковими героями. Улюблені герої стають зразками для наслідування, тому дуже важливо, щоб усвідомлення «казкових уроків» починалось із раннього віку.

Педагогічні працівники дошкільного навчального закладу «Лісова казка» с.Мошни важливого значення надають театралізованій діяльності, активно впроваджуючи різні види театру: ляльковий, пальчиковий, тіньовий, настільний, кухлів, на ложках, живої ляльки, театр одного героя та інші.

Днями у дошкільному закладі відбулась повчальна, цікава, весела театралізована вистава «Казка про Колобка на новий лад», яка відкрила малечі цінності здорового способу життя.

Акторами були такі педагогічні працівники: вихователі Максименко Олена Олександрівна, Секрет Надія Миколаївна та керівник музичний Малинко Ольга Миколаївна.

У талановитих педагогів завжди талановиті вихованці. Артистично виконували свої ролі діти старшої групи. А малята-глядачі наполегливо застерігали Колобка не їсти немиті овочі, не пити брудну воду та не вживати багато солодощів тому, що це шкідливо і небезпечно для здоров’я.

У процесі театрального дійства діти навчаються в художній формі висловлювати почуття і думки. При цьому дошкільники одержують не лише ігрову насолоду, але і розкривають свої таланти. Театр у дошкільному закладі навчить дитину бачити прекрасне в житті і в людях, сіє в дитячі душі зернята прекрасного, доброго і вічного.


У дошкільному навчальному закладі «Дніпряночка» села Червона Слобода відбувся традиційний 25 конкурс «Панич та Панночка ДНЗ «Дніпряночка» – 2017». Почесні звання та титули цього року виборювали 11 учасників.

Діти змагались у конкурсах: «Кращий декламатор», «Мій улюблений садок», «Танцювальний», «Танок джентльменів», «Умілі ручки», «Сонячний віночок», «Незвичний костюм», «Хвилина слави». Під час змагань юні учасники проявили свій власний талант: читали вірші, танцювали, малювали, демонстрували костюми з нетрадиційного матеріалу, виготовлені разом із батьками.

Запекла боротьба почалась із перших хвилин Конкурсу. Глядачі із захопленням стежили за виступами дітей та вболівали за кожного. Між конкурсами гості насолоджувалися концертними номерами, які підготувала керівник музичний Цюра Віра Михайлівна.

Журі очолював Заслужений працівник культури України, голова Черкаського обласного відділення національної спілки кінематографістів України, член правління національної спілки кінематографістів України, почесний громадянин міста Черкаси Деньга Олександр Миколайович. Оцінювання конкурсів здійснювали голова Червонослобідської сільської ради Михайленко Зінаїда Миколаївна та директор Червонослобідського будинку культури Марштупа Юрій Васильович.

За результатами Конкурсу в чесній боротьбі титул «Панич – 2017» отримав Жежер Діма, а «Панночка – 2017» – Чудаєва Аня. Переможцям вручено грамоти. Приватний підприємець Козловський Сергій Степанович всім учасникам конкурсу придбав книжки, які вручила завідувач дошкільного навчального закладу Канівець Віра Володимирівна.

Конкурс «Панич та Панночка ДНЗ «Дніпряночка» – 2017» став справжнім святом для дітей та їх батьків!


11.12.2017 на базі Черкаського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – ліцей спортивного профілю №34» відбувся районний семінар-практикум для вихователів груп продовженого дня за темою: «Формування життєвокомпетентної, фізичноздорової, духовнобагатої особистості у групі продовженого дня».

Директор навчального закладу Дейнега Віталій Михайлович познайомив присутніх із історією розвитку навчального закладу, його традиціями, досягненнями та успіхами.

Вчитель початкових класів Безкоровайна Валентина Михайлівна провела урок здоров’я «Основи природного оздоровлення», пріоритетом якого є зміцнення та збереження здоров’я дитини, її загартування шляхом обливання холодною водою, ходіння босоніж та «купання» у снігу. Під час засідання круглого столу вихователі переглянули відеофільм «Фізичний розвиток та збереження здоров’я молодших школярів у групі продовженого дня» про систему роботи вчителя. Продемонстровано вправи, які допомагають підтримувати фізичне та психічне здоров’я учнів.

Крім того, презентовано роботу гуртків «Дивограй», «Умілі руки», відвідано клубну годину «Сфітлофор-моргайко».

Семінар-практикум відбувався в атмосфері педагогічної єдності, одностайності, поваги один до одного, щирості, дружелюбності, яку зуміли створити адміністрація та педагогічний колектив навчального закладу м.Черкаси.


08.12.2017 у приміщенні малої сесійної зали Будинку рад (м.Черкаси) відбулося підсумкове розширене засідання координаційної ради обласної державної адміністрації з питань оздоровлення, відпочинку, зайнятості дітей та учнівської молоді влітку 2017 року. На засіданні були підведені підсумки літньої оздоровчої кампанії та визначені пріоритетні напрямки роботи на 2018 рік.

У рамках заходу відбулося нагородження кращих організаторів літньої оздоровчої кампанії 2017 року. За результатами конкурсу начальник пришкільного табору «Веселковий край» Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Крутінь Світлана Ігорівна нагороджена Подякою управління у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської обласної державної адміністрації. Методичний посібник «Пришкільний табір – територія формування життєвої компетентності майбутнього громадянина України» визнано одним із кращих.

Вітаємо з почесною відзнакою та бажаємо подальших успіхів!


Цікаво проходить рік Японії у школах Черкаського району. Учні вивчають традиційні танці та бойові мистецтва країни східного Сонця, відвідують «салони зачісок», активно долучаються до драматизації казок та легенд цієї чудової країни.

Школярі знайомляться із найулюбленішими японськими стравами. Так, учні Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 смакують суші та роли, кукурудзяний суп, гохан (відварений розсипчастий рис) та насолоджуються зеленим чаєм, який також є символом Японії.

Учні дізналися про Японію, що славиться своїми чайними церемоніями, та японців, які п’ють чай багато разів на день, пам’ятаючи що «чай – це секрет довголіття. На гірських схилах він розправляє своє листя, немов душа землі».

07.12.2017 на базі Комунального закладу «Черкаський обласний центр роботи з обдарованими дітьми Черкаської обласної ради» відбулася обласна учнівська конференція «Моя Батьківщина – Україна», що стала підсумком обласного етапу Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді. Черкаський район представляли вихованці туристсько-краєзнавчого клубу «Альта» станції юних техніків, які за результатами посіли І місце.

У рамках заходу вихованці презентували свої роботи «Розгортаю життя як сувій полотна»,«Над Трахтемировим високо…» та ознайомили присутніх із пошуковою діяльністю у ході виконання робіт.

За результатами учасники були нагороджені грамотами та подяками. Вітаємо з перемогою керівників Журила Анатолія Мефодійовича, Журило Марину Миколаївну, Теслю Володимира Володимировича та їх вихованців Смаглія Дениса, Литовченка Богдана, Кушніренка Миколу та Юлію Гайдук. Бажаємо їм подальших творчих успіхів!


Перемикач версій