31 жовтня 2017 року відбулася методична зустріч учителів трудового навчання на базі Черкаського колегіуму «Берегиня» за темою: «Формування ключових та предметних компетентностей учнів на уроках трудового навчання. Особливості роботи з обдарованими та творчими дітьми».

Вчителі ознайомилися з досвідом роботи Заслуженого вчителя України, «учителя-методиста», вчителя технічної праці Черкаського колегіуму «Берегиня» Ярошенка Павла Володимировича, який розповів про особливості підготовки учнів до Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання. Він звернув особливу увагу на практичний тур, під час якого школярі власноруч виготовляють вказаний у завданні виріб із певного набору матеріалів. Своїм колегам запропонував майстер-клас «Способи оброки та оздоблення виробів з металу» (вороніння, накатки).

Вчитель трудового навчання Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Компанієць Віктор Олексійович познайомив всіх учасників зустрічі із набором робототехнічного конструктора Lego.

Під час засідання круглого столу вчителі обговорили стан матеріально-технічного забезпечення кабінетів трудового навчання та майстерень.

Методична зустріч пройшла в теплій, дружній атмосфері та залишила приємні спогади.

Іноземна мова дедалі наполегливіше входить у наше життя, інтегруючи українське суспільство зі світовим культурним простором. А відтак, її знання стає потребою часу, необхідним компонентом освіченості сучасної людини. Дошкільний вік особливо сприятливий для вивчення іноземної мови: діти вирізняються особливою чутливістю до мовленнєвих явищ, у них з’являється інтерес до пізнання свого мовного досвіду, секретів мови. Вони легко і досконало запам’ятовують невеликий за об’ємом мовленнєвий матеріал і добре його озвучують.

У дошкільному навчальному закладі «Лісова казка» с.Мошни для задоволення освітніх запитів дітей функціонує гурток «У світі англійської мови», яким керує творчий вихователь Скорина Валентина Іванівна. Діти починають знайомитись із англійською мовою із 4-річного віку.

Для більшого зацікавлення дошкільнят та кращого опанування іноземної мови керівник гуртка активно використовує рухову активність. Кожне заняття проходить у цікавій ігровій формі, у вигляді казкових пригод із використанням пісень, віршів, загадок, ігор-лічилок, перегляду мультфільмів. Головне, щоб малятам було цікаво, щоб вони переживали позитивні емоції та в невимушеній атмосфері могли засвоювати іншомовні слова.

Вивчення англійської мови - цікава та корисна для дітей навчальна діяльність, важливий етап системи безперервної освіти, становлення і розвитку дитини.

У м.Київ відбувся Всеукраїнський науково-практичний семінар із проблеми: «Освітні завдання вчителів початкових класів у формуванні нової української школи».

Активну участь у семінарі взяла вчитель початкових класів Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Тимошенко Світлана Григорівна.

Захід був проведений із метою впровадження нових підходів до використання інформаційних технологій у початковій школі, підвищення ефективності навчання учнів. Педагогів ознайомлено з експериментом «Розумники» (Smart kids), який ініційований і підтриманий Міністерством освіти і науки України, Інститутом інноваційних технологій МОН України, Інститутом інформаційних технологій НАПН України. Він передбачає використання електронних інтерактивних матеріалів для вивчення базових предметів у початковій школі. Основу проекту становлять педагогічні ігри, які дозволяють дітям у цікавій ігровій формі отримувати міцні і глибокі знання. Своїм досвідом із упровадження педагогічного експерименту в школах поділились освітяни з Києва та Чернівців.

Такі заходи дають можливість педагогам підготуватися до нових змін у початковій освіті.

На базі кафедри військової підготовки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького проведено методичні заняття для учителів предмета «Захист Вітчизни» Черкаського району.

Із викладачами розглянуто питання методики викладання вогневої, тактичної, інженерної та військово-медичної підготовки.

Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри військової підготовки, полковник Монастирський Валерій Миколайович провів теоретичні заняття із вогневої підготовки за темами: «Стрілецьке озброєння сучасної армії. Основи внутрішньої і зовнішньої балістики», «Методика вивчення призначення, будови та бойових властивостей стрілецької зброї. Методика проведення стрільб із пневматичної гвинтівки та автомата». Заняття із тактичної підготовки «Основи загальновійськового бою. Обов’язки солдата в бою. Організаційна структура механізованого відділення. Способи пересування на полі бою під час дії у пішому порядку» провів викладач кафедри військової підготовки, підполковник Санніков Олег Геннадійович.

На практичному занятті вчителями були відпрацьовані навички неповного розбирання та складання автомата, пістолета, кулемета, гранатомета. Акцентовано увагу науковців на діях під час стрільби та дотриманні заходів безпеки при поводженні зі зброєю.

Означений захід сприяв підвищенню фахової компетентності вчителів предмета «Захист Вітчизни».


На базі Леськівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів проведені районні спортивні змагання із шахів та шашок.

У шахо-шашковому турнірі взяли участь 96 учасників із 24 загальноосвітніх шкіл району.

Переможцями стали учениця Шелепуської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Щекальова Інна (шахи), учень Червонослобідської школи І-ІІІ №2 ступенів Оліхнович Денис (шахи), учениця Мошнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Крамар Марія (шашки), учень Дубіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Котенко Ярослав (шашки).

Перше місце з шахів посіла команда Руськополянської № 2, друге – Червонослобідської № 1, третє – Червонослобідської № 2 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів.

Перше місце з шашок виборола команда Дубіївської, друге – Мошнівської, третє – Руськополянської № 1 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів.

Побажаємо переможцям районних змагань підготуватися та результативно виступити на обласних змаганнях із шахів та шашок.


24 жовтня 2017 року в Руськополянській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 1 проведено районні спортивні змагання з настільного тенісу.

У спортивних випробуваннях взяли участь 23 команди. За результатами напруженої боротьби перше місце здобула команда Вергунівської, друге – Яснозірської, третє – Думанецької загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів.

Кращими тенісистами в особистому заліку стали учні Вергунівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Стародубцев Данило, Старов Денис, Шкарбан Ірина та Литвин Юлія, виборовши право представляти район на обласних змаганнях у м.Умань.

Побажаємо переможцям гідно виступити на обласних змаганнях.


27.10.2017 делегація працівників дошкільної освіти району відвідала навчальні заклади м.Канів із метою обміну досвідом роботи.

Програма поїздки була насичена і включала в себе ознайомлення з мережею дошкільних навчальних закладів міста, системою їх роботи, впровадження інновацій, а також культурними та історичними особливостями регіону.

Делегація оглянула дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 8 «Дзвіночок» та дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 6 «Теремок», де за філіжанкою кави обговорили питання реформування освітнього процесу у рамках реалізації  Закону України «Про освіту». Завідувачі ДНЗ із задоволенням переглянули художні номери у виконанні малят, які радо демонстрували свої здібності гостям.

Крім того, завідувачі побачили культурні надбання Канівського краю:відвідали Тарасову гору, де знайшов вічний спочинок український письменник та художник Тарас Шевченко; Успенський собор – один із найстаріших соборів центральної України, який заснований у 1144 році князем Всеволодом Ольговичем, будівлю Канівської ГЕС.

Поїздка залишила незабутні враження. Впевнені, що тепла, дружня зустріч надовго запам’ятається завідувачам ДНЗ.

Ми вдячні методичному кабінету відділу освіти Канівської міської ради за належну організацію проведення методичної зустрічі і з нетерпінням чекаємо на дошкільників із м.Канів у гості для подальшої плідної співпраці.


Цього свята немає в календарі, але дошкільники вже з вересня готуються до нього. Це – свято Осені. Малята розучують пісні, вірші та таночки. В останні дні жовтня у дошкільному навчальному закладі «Калинка» с.Вергуни пройшло свято Осені.

В актовій залі серед осінніх барв природи панувала особлива атмосфера тепла та затишку. Яскраво вбрані діти були активні, гарно розказували вірші, співали веселі пісні, танцювали запальні таночки, із задоволенням виконували свої ролі. У ході свята малята на годину перетворились у хмаринки, квітки та звірят, щоб зустріти жовтогарячу королеву та подякувати їй за щедрість врожаю і прекрасну золотобагряну пору.

Щедра Осінь розважала малят іграми та загадками.

Глядачі щедро винагороджували маленьких артистів оплесками.


25 жовтня 2017 року на базі опорного навчального закладу у Геронимівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів проведено навчально-методичні збори відповідальних осіб із питань цивільного захисту на тему: «Організація та ведення цивільного захисту у загальноосвітніх навчальних закладах».

Директор школи Буркацька Ольга Іванівна ознайомила присутніх із навчально-методичною базою опорного закладу, вимогами щодо створення та обладнання інформаційно-довідкових куточків із цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.

Головний спеціаліст відділу освіти Крутінь Іван Іванович продемонстрував засоби індивідуального захисту органів дихання, шкіри та прилади радіаційно-хімічної розвідки і дозиметричного контролю, звернувши особливу увагу на способах їх використання.

Із вимогами чинного законодавства щодо організації та ведення цивільного захисту на суб’єктах господарювання ознайомила головний спеціаліст відділу освіти Блощаневич Вікторія Вікторівна. Жваве обговорення присутніх викликало питання структури цивільного захисту у закладах загальної середньої освіти.

Акцентовано увагу на розкритті питання щодо планування та організації евакуаційних заходів. Проведено практичне відпрацювання евакуації учасників освітнього процесу з приміщення навчального закладу під керівництвом адміністрації школи.

Питання належної організації цивільного захисту у закладах загальної середньої освіти та виконання завдань функціональної підсистеми систематично виноситься на розгляд із представниками адміністрацій навчальних закладів.


27.10.2017 учні Будищенської та Руськополянської № 2 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів взяли активну участь у патріотичному заході «Ми – козаки. Пишайся нами, Україно!», який був проведений на базі Черкаської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІ ступенів Черкаської обласної ради з участю представників Черкаського крайового товариства українського козацтва.

Для юнаків та дівчат проведено екскурсію санаторно-навчальним закладом, у ході якої вони ознайомилися з комплексом оздоровчих заходів та позакласною роботою школи-інтернату.

Всіх зацікавила гра «Морський бій» за запитаннями козацької тематики. Юні козаки навчальних закладів району продемонстрували у конкурсних програмах кращі козацькі якості та інтелектуальні здібності.

Господарі пригостили кулішем та варениками і подарували гостям маленькі сувеніри.


У м.Київ (Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді) відбувся Всеукраїнський освітянський форум «Аграрна практика позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів: тенденції та перспективи», у якому взяла участь директор районної станції юних натуралістів Насонова Ганна Олексіївна.

Всеукраїнський освітянський захід проводився з метою поширення сучасних інноваційних аграрних технологій у загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладах та розвитку мережі учнівських навчально-дослідних земельних ділянок, привернення уваги державних і громадських організацій до проблем збереження та підтримки творчих учнівських об’єднань аграрного напряму, підвищення фахового рівня методистів, керівників гуртків і керівників учнівських трудових аграрних об’єднань, сприяння співпраці навчальних закладів, наукових установ і громадських організацій та бізнесу в поліпшенні профорієнтаційної й навчально-виховної роботи.

Учасники Форуму відвідали Національний університет біоресурсів та природокористування України, в рамках якого відбулася презентація агробіологічного факультету. Вони ознайомилися з роботою кафедр факультету, відвідали «Демонстраційно-колекційне поле сільськогосподарських культур», у розсаднику якого зібрана величезна колекція, яка нараховує близько 500 видів рослин. Крім того, всі взяли участь у майстер-класі «Гібридизації зернових культур», де власноруч провели гібридизацію і в результаті отримали сертифікати апробаторів.

Завершуючи захід, організатори та учасники висловили надію, що започаткований Форум збере ще не раз своїх однодумців!


На базі Степанківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів відбувся районний семінар класних керівників із теми: «Система роботи класного керівника з організації профорієнтаційної роботи в учнівському колективі».

Під час методичного заходу заступник директора школи з виховної роботи Гресь Валентина Михайлівна ознайомила учасників семінару з системою роботи навчального закладу щодо підготовки школярів до самостійного життя. Про основні напрямки профорієнтаційної роботи серед молоді розповіли спеціалісти районного центру зайнятості. Практичний психолог Чигирик Олександра Олексіївна надала інструментарій для класних керівників щодо сприяння у виборі професії учнями.

Педагоги переглянули фрагмент засідання гуртка «Юний педагог» із теми: «Я – майбутній учитель». Класний керівник Брик Марія Юхимівна разом із учнями 11 класу провели квест «Профіленд».

Такі заходи підвищують професійну компетентність освітян району.


28 жовтня 2017 року на базі Геронимівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів проведено ІІ етап VІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Урочистості з нагоди відкриття конкурсу підготували учні та педагоги Думанецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів. Вони з майстерністю декламували вірші, щирим багатоголоссям співали пісні та виконували емоційні танці.

113 учасників конкурсу вправлялися в майстерності художнього слова. Учні п᾽ятого класу розповідали про фантастичні мрії малого Тараса. Шестикласники писали есе про вічний вогонь у серцях українців, а семикласники створювали роздум на основі слів турецького поета Назима Хікмета про Кобзаря. Учні восьмого класу доводили, що Шевченко – голос душі українського народу, а дев’ятикласники висловлювали свою позицію щодо актуальності творів Тараса Шевченка для сучасної молоді. Старшокласники розмірковували над майстерністю Великого Кобзаря і висловлювали свою думку щодо впливу творчості Т.Г.Шевченка на свідомість українського народу.

Кращі результати показали учні Дубіївської, Мошнівської, Руськополянської №2, Сагунівської, Степанківської, Худяківської, Хутірської, Червонослобідської №2, Яснозірської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів, Чорнявського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів», Сагунівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів.

На обласному етапі район будуть представляти учениця 11 класу Степанківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Зима Аліна, учениця 10 класу Сагунівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Харенко Діна, учениця 9 класу Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Терещенко Руслана.

Протягом 24-26 жовтня 2017 року в Київському Палаці дітей та юнацтва проходила Дев’ята Міжнародна виставка «Інноватика в сучасній освіті» та Шоста Міжнародна виставка освіти за кордоном «WORLD EDU – 2017». Це найбільший представницький в Україні професійний форум освітніх, наукових і науково-технічних інновацій, який із 2009 року представляє досягнення національних і закордонних навчальних закладів; експозиції виробників і постачальників навчального обладнання та технічних засобів, інноваційних програм і рішень для освіти.

Під час виставки відбувалися науково-практичні конференції, семінари, презентації з актуальних проблем сучасного розвитку освіти. Мета виставки – представити досягнення в реформуванні галузі освіти, узагальнити та поширити кращий досвід і творчі розробки педагогічних і наукових колективів, обговорити та визначити перспективні шляхи кардинальних змін у взаємодії органів державної влади та управління, громадських організацій, бізнес-структур із забезпечення високих темпів здійснення завдань реформи національної освіти.

Цього року в заході взяли участь 585 учасників із 23 регіонів України, Чехії, Словаччини, Австрії, Канади, США, Швейцарії, Німеччини та інших країн. Освіту Черкаського району презентував районний методичний кабінет відділу освіти Черкаської районної державної адміністрації у номінації «Інтеграція змісту освіти як складова тенденція розвитку освітніх технологій». Було представлено навчально-методичний посібник, який містить матеріали з досвіду роботи районного методичного кабінету та педагогів навчальних закладів району щодо впровадження інтегрованого навчання у дошкільних навчальних закладах, початковій та старшій школах, в основі якого лежать особистісно зорієнтовані технології, ІК-технології, технологія критичного мислення, проектна діяльність. Зосереджено увагу на результатах науково-дослідницької діяльності в Малій академії наук України, які підтверджують ефективність використання інтеграції в освітньому процесі. Представлені матеріали мали національно-патріотичне спрямування.

Диплом та срібну медаль вручено завідувачу районного методичного кабінету відділу освіти Церковній Вікторії Олександрівні.

Щиро бажаємо нових перемог на міжнародній освітянській ниві!


Протягом 17-20 жовтня 2017 року проходив І (районний) тур Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2018» у таких номінаціях: «Українська мова та література», «Фізика», «Німецька мова», «Фізична культура». У конкурсі взяли участь 23 педагоги з 14 навчальних закладів району, зокрема 7 учителів української мови та літератури, 4 – німецької мови, 6 – фізики, 6 – фізичної культури. У всіх чотирьох номінаціях забезпечили участь педагогів адміністрації Руськополянської № 2 (директор Ткаченко Людмила Володимирівна), Червонослобідської № 2 (директор Завалко Тетяна Анатоліївна) загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів, які вибороли по три призові місця у різних номінаціях.

Учасників професійного конкурсу віршами, піснями та танцями привітали учнівські колективи Руськополянських № 1, № 2 та Хутірської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів.

Конкурсанти для перегляду запропонували відеорезюме, відеоролики-самопрезентації та відеоролики-представлення власної педагогічної ідеї. Крім того, під час оцінювання конкурсних матеріалів враховувалися зміст та якість контенту сайту чи блогу, кількість учнів-переможців олімпіад та конкурсів, особистих професійних перемог, друкованих видань, участь в Інтернет-заходах тощо. Всі учасники пройшли тестування та виконали творчі завдання з використанням ІКТ.

Найбільшу кількість балів набрали вчитель української мови та літератури Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Тертична Ірина Мирославівна, вчитель німецької мови Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Горобець Інна Вікторівна, вчитель фізики Мошнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Крамар Наталія Григорівна та вчитель фізичної культури Руськополянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Гладун Вячеслав Вікторович.

Дякуємо всім педагогам за сумлінну творчу працю та бажаємо переможцям районного етапу Конкурсу успішно пройти відбірковий тур обласного етапу.


24 жовтня 2017 року в КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради» відбувся обласний семінар «Компетентнісний підхід та соціалізація творчої особистості проектами творчого об’єднання «Соняшник».

У рамках проведення заходу організовано зустріч учителів-філологів Черкаського району із завідувачем кафедри світової літератури Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка, професором, президентом Української асоціації викладачів зарубіжної літератури, головою методичної комісії Міжнародної гри зі світової літератури «Sunflower» Ковбасенком Юрієм Івановичем, директором творчого об’єднання «Соняшник» Морщавкою Юрієм Олександровичем та учителем української мови і літератури спеціалізованої школи «Тріумф» м.Київ Блажко Марією Богданівною. Вчителям надано методичні рекомендації щодо проведення інтелектуальних конкурсів, які сприяють розвитку пізнавальних і творчих здібностей учнів, формують їх критичне мислення і розширюють кругозір.

Школярі Черкаського району активно долучаються до інтерактивних конкурсів. Це є заслугою педагогів, які надають учням можливість реалізувати свої знання на всеукраїнському рівні і здійснюють компетентнісний підхід у викладанні предметів гуманітарного циклу.


18 жовтня 2017 року на базі Нечаївської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів відбувся районний семінар-практикум для вчителів біології з проблеми: «Формування ключових компетентностей особистості шляхом використання сучасних ІКТ та засобів навчання на уроках біології, природознавства».

Педагог-організатор Красовська Наталія Василівна та колектив школи тепло і гостинно зустріли учасників районного заходу.

Із доповіддю-презентацією «Використання сучасних ІКТ та засобів навчання на уроках біології» виступила вчитель біології Товстоноженко Інна Іванівна. Учасники семінару відвідали урок біології у 7 класі з теми: «Різноманітність павукоподібних, їх роль в екосистемах і значення в житті людини», метою якого було спостереження за ефективністю використання ІК-технологій.

Вчителі здійснили екскурсії до джерела з цілющою живою водою, що розташоване на подвір’ї місцевого жителя, а також до урочища «Шаєва гора» що є природним заповідником і археологічною пам’яткою.

Інструктивно-методичну нараду із питань організації освітнього провела методист районного методичного Діхтяр Тамара Василівна.

Педагоги підвищили свою професійну компетентність та спланували подальшу роботу.


У теплі осінні дні у с.Нечаївка працював військово-спортивний патріотичний табір «Доброволець», у якому взяли участь старшокласники загальноосвітніх шкіл Черкаського району.

Протягом трьох днів учасники ознайомилися з матеріальною частиною короткодульної зброї, АК, гранат і РПГ; вивчили стрілецькі стійки; відпрацювали основи тактики, пересування двійками та малими групами, рукопашний бій, знешкодження озброєного суперника. Також для учасників пройшли теоретичні та практичні заняття з міно-саперної справи та тактичної медицини.

У школярів залишилися незабутні враження від зустрічі з юнаками, які побували в зоні АТО.


17.10.2017 на базі Черкаської обласної бібліотеки для юнацтва ім.В.Симоненка відбувся семінар-практикум шкільних бібліотекарів із проблеми: «Шляхи залучення школярів до читання художньої літератури».

Заступник директора з наукової роботи обласної бібліотеки для юнацтва Чорнобривець Валентина Михайлівна провела практикум «Упровадження системи УДК у роботу шкільних бібліотек»; ознайомила зі змінами у розстановці фонду бібліотек, новинками розділів сайту бібліотеки з методичної роботи.

Інформаційний огляд літератури за темою: «Книги для навчання та корисного дозвілля» організувала головний бібліотекар відділу читальних залів обласної бібліотеки для юнацтва Гончаренко Світлана Леонідівна та ознайомила з новими надходженнями.

Завідувач відділу читальних залів бібліотеки, член спілки письменників України Вербівська Катерина Іванівна представила черкаську молоду письменницю та науковця Юлію Гончар, презентувавши її роботи. Молода поетеса прочитала свої улюблені вірші.

Шкільні бібліотекарі стали учасниками творчої зустрічі «Поетичні вітрила Юлії Гончар» за участю черкаських письменників Наталії Лапіної та Івана Дубініна.

Методист районного методичного кабінету Сімончук Тетяна Юріївна провела методичний дайджест.


У рамках реалізації обласної цільової програми «Інноваційні школи Черкащини» у Червонослобідській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 1 відбувається оновлення матеріально-технічного забезпечення навчальних кабінетів. Школа поповнилася сучасними мультимедійними комплексами для кабінетів фізики, хімії та біології, які вчитель-новатор буде використовувати у своїй діяльності, що сприятиме підвищенню рівня знань школярів.

Чудовим та корисним стало придбання комплектів робототехніки «Lego», завдяки яким учні школи спробують себе в ролі інженерів та програмістів, використовуючи найновіші розробки сучасності.


Перемикач версій